Zakład Komunikacji Miejskiej w Białogardzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakład Komunikacji Miejskiej w Białogardzie sp. z o.o.
Dane ogólne
Lokalizacja Polska Białogard, Polska
Rodzaj transportu autobus
Data uruchomienia 1 maja 1975
Infrastruktura
Liczba linii 3
Inne informacje
Właściciel Miasto Białogard

www.zkmb.pl

Operator ZKM Białogard sp. z o.o.

Zakład Komunikacji Miejskiej w Białogardzie sp. z o.o. (ZKMB) – jedyny przewoźnik miejski w Białogardzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Komunikacja Miejska w Białogardzie została uruchomiona 1 maja 1975 roku. Miała za zadanie zapewnić sprawne połączenie znajdującego się na północy Osiedla Olimpijczyków z centrum miasta, osiedlami Chopina i Zwycięstwa oraz Pętli Połczyńskiej z Cmentarzem. Ważnym punktem na trasie był również dworzec kolejowy, skąd mieszkańcy udawali się do pracy w Koszalinie.

Tabor autobusowy wydzielony został z WPKM w Koszalinie i przyłączony do struktur ówczesnego PGKiM. Od roku 1992 do 1996 komunikacja stanowiła główny dział następcy prawnego tej firmy – Zakładu Usług Komunalnych[1].

Do obsługi linii zakupiono w sanockiej fabryce autobusów autobusy Autosan H9-35, na części przystanków zbudowane zostały wiaty, mające chronić pasażerów przed wiatrem i deszczem, a zajezdnię zlokalizowano poza centrum miasta – na ul. Ustronie Miejskie.

Z dniem 1 stycznia 1997 roku powołany został do życia samodzielny Zakład Budżetowy – Zakład Komunikacji Miejskiej z siedziba przy ul. Ustronie Miejskie 1. Po trzech latach działalności ZKM przekształcony został w jednoosobową spółkę z o.o. Miasta Białogard i w tej strukturze działa do chwili obecnej[1].

Prezesem spółki jest Andrzej Adamczewski powołany z dniem 1 lutego 2015 roku Uchwałą Nr 39 Rady Nadzorczej Spółki z o.o. "Zakład Komunikacji Miejskiej" w Białogardzie[1].

bilet ulgowy
Bilet ulgowy z nowymi zabezpieczeniami (2015r.)

Linie[edytuj | edytuj kod]

Linia Wariant I Wariant II Wariant III Wariant IV
1 Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków) – Pętla Połczyńska Pętla Połczyńska – Zwinisław Zwinisław – Połczyńska Cmentarz Połczyńska Cmentarz – Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków)
2 Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków) – Osiedle Zwycięstwa (przez Osiedle Chopina) Osiedle Zwycięstwa – Kisielice Małe Kisielice Małe – Osiedle Zwycięstwa (przez Osiedle Chopina) Osiedle Zwycięstwa – Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków)
3 Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków) – Pękanino Pękanino – Osiedle Kołobrzeska (Olimpijczyków) Zwinisław – Pękanino Pękanino – Zwinisław

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Tabor aktualny[edytuj | edytuj kod]

Trzon taboru stanowią autobusy Van Hool A308. ZKMB zakupiło sześć takich używanych pojazdów z Belgii[2]. Obecnie w Białogardzie kursuje 10 autobusów.

Charakterystyka wizualna[edytuj | edytuj kod]

Standardowo kolorystyka pojazdów utrzymana jest w miejskich barwach tj. w czerwieni i bieli. Na ścianach bocznych umieszczone są logotypy spółki, a na autobusach marki Van Hool widnieją także herby Białogardu.

Typ Właściwości Włączony do

eksploatacji

Liczba[3]
Kapena Thesi City przewóz osób na wózkach  2007[4]

2008

4
Van Hool A308 przewóz osób na wózkach  2009[2] 6

Tabor sprzedany/skasowany[edytuj | edytuj kod]

Autosan H9-35 w barwach ZKM Białogard.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Grochowiak R., Dutkiewicz P.: Atlas Komunikacji Miejskiej Województwa Zachodniopomorskiego, Poznań 2007