Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zakład Wodociagu Północnego – najmłodszy z trzech zakładów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A uzdatniajacych wodę, położony w Wieliszewie ok. 35 km na północ od Warszawy. Został uruchomiony w roku 1986 - w 100. rocznicę powstania Wodociągów Warszawskich. Zaopatruje jedną trzecią mieszkańców stolicy.

Ujęcie wody[edytuj | edytuj kod]

Woda jest pobierana poprzez trójkanałowe ujęcie brzegowe z Jeziora Zegrzyńskiego, zasilanego przez rzeki Bug i Narew. Zbiornik ten wybrano w celu uniezależnienia stolicy od Wisły jako jedynego źródła wody surowej.

Woda z Jeziora Zegrzyńskiego jest jednak niezwykle trudna do uzdatniania. Główne przyczyny to duża zmienność jej jakości w ciągu roku oraz wysoka zawartość trudno usuwalnych związków organicznych pochodzenia naturalnego.

Flotacja ciśnieniowa w Zakładzie Wodociągu Północnego[edytuj | edytuj kod]

Badania przydatności flotacji cisnieniowej dla procesu uzdatniania wody w zakładzie Wodociagu Północnego były prowadzoneprzez ponad 11 lat. Umowę na realizację podpisano 18 stycznia 2008 r. Prace budowlane rozpoczęto we wrześniu 2008 r., a ukończono w czerwcu 2010r.

Inwestycja kosztowała 29,8 mln euro, a dofinansowanie unijne wyniosło 62 % tej kwoty, tj. 18,5 mln euro.

Wprowadzenie do układu technologicznego uzdatniania wody w Zakładzie Wodociagu Północnego procesu flotacji ciśnieniowej zwiększyło skuteczność wstępnego usuwania planktonu oraz zmniejszyło zawartość związków organicznych w wodzie surowej nawet o 70 %.

Technologia flotacji ciśnieniowej polega na wprowadzeniu do zbiornika z uzdatnianą wodą strumienia wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem. Powstajace wówczas mikropęcherzyki powietrza przylegają do wytrąconych z wody zanieczyszczeń i wynoszą je na powierzchnię. Utworzona w ten sposób warstwa zanieczyszczeń jest łatwa do usunięcia.

Procesy technologiczne stosowane w Zakładzie Wodociągu Północnego[edytuj | edytuj kod]

  1. Sedymentacja w zbiornikach kontaktowych;
  2. koagulacja 1-go stopnia i flotacja ciśnieniowa;
  3. wstępne ozonowanie;
  4. okresowe dozowanie węgla aktywnego;
  5. koagulacja 2-go stopnia w pulsatorach;
  6. filtracja przez filtry pośpieszne piaskowe;
  7. korekta pH za pomocą wody wapiennej;
  8. dezynfekcja chlorem gazowym i dwutlenkiem chloru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Artykuł napisany na podstawie broszury wydanej przez MPWiK m.st. Warszawy z okazji otwarcia Zakładu Flotacji Ciśnieniowej w Wieliszewie - Flotacja ciśnieniowa w Zakładzie Wodociągu Północnego MPWiK S.A. m.st. Warszawy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]