Zakład Wodoleczniczy dr. Andrzeja Chramca w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca
Państwo  Polska
Miejscowość Zakopane
Adres Chramcówki 15
Kondygnacje 6
Ukończenie budowy 1887 r.
Pierwszy właściciel dr. Andrzej Chramiec
Kolejni właściciele Galicyjski Czerwony Krzyż, Polski Czerwony Krzyż, Ministerstwo Zdrowia
Obecny właściciel Powiat tatrzański, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem
Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, u góry znajduje się punkt z opisem „Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca”
Ziemia49°18′19,0″N 19°57′42,9″E/49,305278 19,961917

Zakład Klimatyczny dr. Andrzeja Chramca, ob. siedziba Starostwa Powiatowego i Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanemsanatorium wybudowane w 1887 r. przez dr Andrzeja Chramca znajdujące się przy ul. Chramcówki 15 w Zakopanem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dr Andrzej Chramiec wybudował zakład wodoleczniczy za pieniądze z Kasy Zaliczkowej w Nowym Targu. Prowadził go przez 30 lat, przyjął ponad 20 tys. kuracjuszy. Wśród nich było wielu przedstawicieli władz, arystokratów, ludzi nauki i sztuki. Rozbudowany i nowocześnie urządzony zakład, który tworzyły trzy budynki mieszkalne, pawilony zabiegowe, kaplica i budynki gospodarcze, stał się ośrodkiem życia towarzyskiego w Zakopanem.

W 1910 r. główny budynek zakładu wodoleczniczego oraz dom samego Chramca zniszczył pożar. Mimo poważnych kłopotów finansowych udało mu się zakład odbudować w jeszcze okazalszej postaci. Kiedy otworzył zakład na nowo i rozpoczął spłatę pożyczki, wybuchła I wojna światowa, a budynek został zarekwirowany na szpital wojskowy- niemiecki „Dom wojska” (Haus des Heeres). Pozbawiło to doktora dochodów, które przeznaczał na pokrywanie zadłużenia. Niemożliwość wywiązania się ze zobowiązań finansowych doprowadziła go do upadłości i nowy budynek został sprzedany na licytacji galicyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi. Po nim odziedziczył go Polski Czerwony Krzyż, który po II wojnie światowej odsprzedał obiekt skarbowi państwa. Ministerstwo Zdrowia prowadziło tutaj Sanatorium im. Chałubińskiego. W latach 1992-2011 Ministerstwo Zdrowia dzierżawiło budynek, w którym działał Dom Wypoczynkowy Chałubiński. Od 2002 roku należący do Skarbu Państwa obiekt stanowi siedzibę Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Od 1985 r. w jednym z budynków funkcjonuje Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]