Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu
zlikwidowane
Państwo  Polska
Siedziba Wrocław
Adres ul. Rychtalska 10-14
Data założenia 1866
Forma prawna spółka akcyjna
brak współrzędnych

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego – nieistniejące już przedsiębiorstwo zajmujące się naprawą i budową pojazdów szynowych znajdujące się przy stacji Wrocław Nadodrze Towarowy, powstały w 1866 w związku z budową Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte - Oder - Ufer Eisenbahn).

Od samego początku istnienia był najnowocześniejszym warsztatem kolejowym, w skład którego wchodziły nowoczesne suwnice do podnoszenia lokomotyw oraz system rozjazdów i przesuwnic. W 1931 nastąpiła reorganizacja i na bazie istniejącego zakładu powstały Zakłady Naprawcze Kolei Rzeszy (DRB-Ausbesserungswerke) o pow. ponad 120 tys. m², które zatrudniały ok. 1770 pracowników. Po zakończeniu II wojny światowej przystąpiono do odbudowy zniszczonej infrastruktury i już we wrześniu 1945 zostały oddane do użytku pierwsze naprawione lokomotywy. Od 1952 pod nazwą ZNTK. W trakcie rozbudowy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstały nowe hale: tłoczni blach, krajalni, budowy wagonów i acetylenowni a liczba zatrudnionych wzrosła do 5000 osób. W 1996 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną, co nie uratowało ZNTK od likwidacji, która nastąpiła trzy lata później. Wrocławskie ZNTK specjalizowało się głównie w naprawie i budowie wagonów towarowych.

Po wyburzeniach, które rozpoczęły się w styczniu 2008 roku wszystkie zabudowania dawnych Zakładów już nie istnieją a sam teren w większości został już zabudowywany budynkami mieszkalno-usługowymi, w ramach wieloletniej i kilkuetapowej inwestycji Promenady Wrocławskiej[1][2].


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Promenady Wrocławskie, czyli wrocławska wizja Guy'a Perry'ego. urbanity.pl. [dostęp 2014-08-08].
  2. Promenady Wrocławskie. urbanity.pl. [dostęp 2014-08-08].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]