Zameczek w Płóczkach Dolnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Obiekt zabytkowy nr rej. brak
Ilustracja
Wieża Rycerska (zamek) w Płóczkach Dolnych na widokówce z 1913 r.
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Płóczki Dolne
Adres Płóczki Dolne 51, 59-600 Lwówek Śląski
Typ budynku wieża rycerska
Styl architektoniczny późny gotyk
Kondygnacje 3
Ukończenie budowy lata 70. XIII wieku
Ważniejsze przebudowy XIV wiek, XV wiek, XVIII wiek, XIX wiek
Kolejni właściciele XIV wiek ród Raussendorf, 1351 - b.d. Johann Raussendorf, b.d. - lata 20 XV wieku ród Raussendorf, lata 20 XV wieku - b.d. ród von Zedlitz, 1434 - 1448 Hannos Renker, 1448 - b.d. Nickel Czindel
Położenie na mapie gminy Lwówek Śląski
Mapa lokalizacyjna gminy Lwówek Śląski
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Położenie na mapie powiatu lwóweckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu lwóweckiego
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Wieża Rycerska w Płóczkach Dolnych
Ziemia51°06′16,49″N 15°33′14,08″E/51,104580 15,553910

Wieża rycerska w Płóczkach Dolnych (także pol. Zameczek w Płóczkach Dolnych, niem. Schloss Niedergörisseiffen, Poitzenburg (Potczenburg, Potzenburg)[1]) – rycerska wieża mieszkalna (zameczek) z XIII wieku w Płóczkach Dolnych. Wieża rycerska w Płóczkach Dolnych jest również zamiennie nazywana dworkiem, pałacykiem lub zameczkiem w Płóczkach Dolnych[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż przebiegającego przez Płóczki Dolne średniowiecznego szlaku handlowego (Via Regia) w drugiej połowie XIII wieku postawiono niewielki obiekt warowny, ułatwiający pobieranie cła i zwiększający bezpieczeństwo na szlaku.

W XIV wieku ród Raussendorfów przejął budynek i przebudował go, dostosowując go do panującej wówczas mody. Stworzony przez nich gotycki dwór obronny posiadał drewnianą palisadę i fosę zasilaną wodą z potoku Płóczki.

W 1351 roku panem wsi i właścicielem dworu w Płóczkach Dolnych był Johann Raussendorf. Od lat 20. XV wieku budynek należał do rodu rycerskiego von Zedlitz.

W wyniku wojen husyckich (1419–1434) rezydencja obronna została zniszczona. Po opuszczeniu regionu przez wojska czeskie zniszczony dwór w Płóczkach Dolnych przypadł Hannosowi Renkerowi. W 1448 Hannos zakończył prace budowlane i wzniósł wieżę mieszkalną, która przetrwała do współczesności.

W XVIII wieku rozebrano dach wieży i zastąpiono go mansardowym. Wyrównano również teren wokół wieży, zupełnie likwidując dawny układ fos i wałów. W XIX wieku, z zachodniej strony wieży, dostawiono dwukondygnacyjną przybudówkę i otynkowano cały budynek, kamuflując jego pierwotne przeznaczenie. Po II wojnie światowej w płóczkowskim zameczku ulokowano szkołę podstawową, mieszczącą się w tym miejscu przez wiele lat[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Trzykondygnacyjna wieża mieszkalna jest położona w Płóczkach Dolnych, niecały kilometr od Lwówka Śląskiego. Wieżę zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 10 na 10,5 metra.

Wieża rycerska w Płóczkach Dolnych nie figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych Narodowego Instytutu Dziedzictwa[4]. Obecnie wieża, wraz z przybudówką z XIX wieku, jest użytkowana i znajduje się w niej kilka mieszkań.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Wieża przetrwała II wojnę światową w stanie nienaruszonym.
  • Wieża znajduje się na terenie otwartym i powszechnie dostępnym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]