Zamek w Baworowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Baworowie
Państwo  Ukraina
Obwód  tarnopolski
Miejscowość Baworów
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy XVI w.
Ważniejsze przebudowy XVII w.
Pierwszy właściciel Wacław Bawor
Kolejni właściciele Małeccy, Wiktor hr. Baworowski, Astanowie
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Zamek w Baworowie
Zamek w Baworowie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Baworowie
Zamek w Baworowie
Ziemia49°26′24″N 25°43′02″E/49,440000 25,717222

Zamek w Baworowie – drewniany zamek znajdował się na wzgórzu, nad rzeką Gniezną[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Warownia zbudowana została w XVI w. przez Wacława Bawora, dworzanina króla Zygmunta I Starego oraz pisarza polnego koronnego[1]. W 1589 r. Tatarzy oblegający obronny zamek ponieśli pamiętną klęskę[2]. W XVII w. warownia została przebudowana. Następnymi właścicielami zamku i ziem była rodzina Małeckich. Około 1800 r. zamek został opuszczony i zaczął popadać w ruinę[1].

Pałac[edytuj | edytuj kod]

W 1851 r. majątek od Małeckich odkupił hr. Wiktor Baworowski[2]. Ponieważ zamek nie nadawał się już do zamieszkania, dlatego wybudował nowy pałac, w którym zgromadził kolekcję dzieł sztuki oraz bogaty księgozbiór. Wiktor hr. Baworowski był także fundatorem Biblioteki Baworowskich we Lwowie. Kiedy w 1894 r. hr. Baworowski popełnił samobójstwo dobra przeszły w obce ręce. W latach międzywojennych należały między innymi do rodziny Astanów[1]. Pod koniec XIX w. z zamku pozostały tylko ruiny[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W XVII w. murowany zamek był budowlą obronną, założoną na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Budynki mieszkalne były trzykondygnacyjne. Wjazd do warowni prowadził przez bramę w budynku bramnym, w którego dwóch narożnikach znajdowały się okrągłe, trzykondygnacyjne wieże zwieńczone hełmem. Podobne wieże były na pozostałych budynkach. Na zamku była także kaplica zamkowa, którą w 1747 r. przebudowano na kościół pw. św. Wacława, a na przełomie XIX i XX w. zamieniono z kolei na cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela. W krypcie kościoła chowani byli Baworowscy[1]. Obecnie z zamku prawie nic nie pozostało. Odbudowany kościół pokazuje obszar dawnych fortyfikacji. Ze starego kościoła zamkowego zachowała się jedynie dolna część z półkolistą absydą, istniejąca w późniejszej świątyni[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Baworów. www.ruinyizamki.pl. [dostęp 9.8.13].
  2. a b c Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880–1902, s. 119.
  3. Замок в селе Баворов. zamki-kreposti.com.ua. [dostęp 32.10.13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]