Zamek w Borszczahówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Borszczahówce
Państwo  Ukraina
Miejscowość Borszczahówka
Typ budynku zamek
Pierwszy właściciel Wiśniowieccy
Kolejni właściciele Ogińscy, Zamoyscy, Brzostowscy, Antoni Orzeszko, Zachariasz Hański, Franciszek Hański, Anna Mniszchówna[1]
Położenie na mapie obwodu winnickiego
Mapa lokalizacyjna obwodu winnickiego
Zamek w Borszczahówce
Zamek w Borszczahówce
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Borszczahówce
Zamek w Borszczahówce
Ziemia49°29′32″N 29°32′41″E/49,492222 29,544722

Zamek w Borszczahówce – zamek zbudowany przez rodzinę Wiśniowieckich[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ostatni z Wiśniowieckich Michał Serwacy, hetman wielki ks. liewskiego zmarł w 1743 roku[1] i jego dobra przeszły po kądzieli w ręce książąt Ogińskich i Zamoyskich[1]. Jego bowiem dwie córki Anna i Elżbieta wyszły za członków tychże rodzin[2]. Anna za Józefa Ogińskiego, wojewodę trockiego a Elżbieta za Michała Zamoyskiego, wojewodę smoleńskiego[1]. W późniejszym czasie, po przeprowadzeniu ostatecznego podziału majątku Wiśniowieckich przez spadkobierców 26 marca 1750 roku w Wiśniowcu, Borszczahówka przypadła Adamowi Brzostowskiemu, staroście daugowskiemu i przyłajskiemu ożenionemu z Genowefą Ogińską a ten odsprzedał ją w 1757 roku Antoniemu Orzeszce, marszałkowi powiatu pińskiego[1]. Jego córka Zuzanna wyszła za mąż za Zachariasza Hańskiego, łowczego nadwornego, generała adiutanta buławy kor. i miejscowość przeszedł jako wiano w ręce rodziny Hańskich. Około 1770 roku Hański odremontował i umocnił dawny zamek. Hański zmarł w 1812 roku a dobra odziedziczył jego syn Franciszek Hański, prezes sądu głównego kijowskiego[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Założona na planie kwadratu budowla stała na stromo opadającym ku rzece Rosi stoku[2]. Był to drewniany, podłużny, jednokondygnacyjny[1] budynek mieszkalny stojący na środku dziedzińca, oknami patrząca na wszystkie strony, obrócony na wschód od miasta. Na wałach były dwa rondale[1] (basteje). Otaczały go wysokie wały ziemne oraz ostrokół. W wałach była brama wjazdowa. Na zewnątrz zamek otaczała głęboka fosa, w razie niebezpieczeństwa zalewana wodą[1]. Nad wałami zawieszony był most na łańcuchach[1]. Pod koniec XIX w. wały kwadratowego zamku, śmiało wzniesione, dały się podziwiać[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 324-26.
  2. a b Borszczahówka. [dostęp 20.9.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, Warszawa, 1880–1902, ss. 324-26.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]