Zamek w Byszowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Byszowie
Ilustracja
Herb Bończa
Państwo  Ukraina
Miejscowość Byszów
Typ budynku zamek
Ukończenie budowy XVI w.
Zniszczono 1649 r.
Pierwszy właściciel Szczęsny Charlęski
Kolejni właściciele Jerzy Charlęski, Tyszkiewiczowie, Franciszek Jan Charlęski,
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Zamek w Byszowie
Zamek w Byszowie
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Byszowie
Zamek w Byszowie
Ziemia50°16′02″N 29°52′04″E/50,267222 29,867778

Zamek w Byszowie – zamek wybudowany w XVI w. przez Szczęsnego Charlęskiego, podkomorzego kijowskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Córka kniazia Dymitra Lubeckiego - Fenna powtórnie wyszła za mąż za Szczęsnego Charlęskiego herbu Bończa, który na fundamentach dawnego grodziska byszowskiego zbudował obronny zameczek, uzbroił go i usypał wał[1]. Po jego śmierci w podeszłym wieku w 1607 roku zamek otrzymał Jerzy, jego syn z małżeństwa z księżną Zbarską, który ożenił się z Anną Mikulińską[1]. Warownię w 1649 roku częściowo zniszczyli Kozacy pod dowództwem Hałuba[2] a kilkunastu przedstawicieli szlachty zabili[1]. Następnie zamek zagarnęła rodzina Tyszkiewiczów, korzystając z małoletności dziedzica Byszkowa[1]. W 1689 roku Franciszek Jan Charlęski za pomocą Semena Paleja, pułkownika kozackiego zdołał wyzwolić swój Byszów z posiadania Karola Tyszkiewicza[1]. W 1711 roku warownię zdobyły wojska kozackie dowódzone przez Filipa Orlika, atherenta (stronnika) Iwana Mazepy[1]. W budynku zamkowym od 1729 roku zamieszkali oo. dominikanie, sprowadzeni przez prowincjała Mariana Pruskiego[1]. Kolejny pusty budynek zamkowy rozebrano a z materiału zbudowano niewielką kapliczkę na miejscu dawnego kościoła i sklepu grobowego Charlęskich z sążniową zakrystią[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 515-17.
  2. Byszów. [dostęp 24.9.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, Warszawa, 1880–1902, s. 515-17.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]