Zamek w Gjirokastrze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Gjirokastrze
Obiekt zabytkowy nr rej. X0434
Ilustracja
Państwo  Albania
Miejscowość Gjirokastra
Typ budynku zamek
Rozpoczęcie budowy XII wiek
Zniszczono XVIII wiek
Odbudowano 1812
Położenie na mapie Albanii
Mapa lokalizacyjna Albanii
Zamek w Gjirokastrze
Zamek w Gjirokastrze
Ziemia40°04′26″N 20°08′28″E/40,074000 20,141000

Zamek w Gjirokastrze (alb. Kalaja e Gjirokastrës) – zamek w Gjirokastrze, w południowo-zachodniej Albanii.

Zamek jest ulokowany na wysokim skalistym wzniesieniu, dominującym nad południową, starą częścią miasta. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu wzniesiono w tym miejscu w XII wieku. Stanowił ważny ośrodek władzy w Despotacie Epiru, w czasach Gjina Bua Spaty. W 1417 twierdza została zdobyta przez Turków osmańskich, po krótkim oblężeniu. Obszerny opis zamku pozostawił w swoich relacjach z Bałkanów Ewlija Czelebi, który odwiedził go w 1672.

Z czasem popadł w ruinę, ale został odbudowany po 1812 przez Alego Paszę. Jest jedną z największych zachowanych twierdz na ziemiach albańskich, otoczonych przez pięć wież, do jej murów przylega wieża zegarowa i cerkiew. W okresie rządów Ahmeda Zogu pełnił funkcję więzienia. Po 1944 przetrzymywano w nim więźniów politycznych.

Współcześnie zamek jest otwarty dla zwiedzających. W jego murach znajduje się muzeum militariów z okresu II wojny światowej oraz amerykański samolot zwiadowczy Lockheed T-33, który w 1957 lądował awaryjnie na terytorium Albanii. Na dziedzińcu zamku corocznie odbywa się festiwal folklorystyczny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]