Zamek w Janowie (Dołyna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Janowie (Dołyna)
Państwo  Ukraina
Miejscowość Dołyna
Typ budynku zamek
Ukończenie budowy XVII w.
Zniszczono 1675 r.
Pierwszy właściciel Jan Golski
Kolejni właściciele Boguszówie
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek w Janowie (Dołyna)”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Janowie (Dołyna)”
Ziemia49°12′36″N 25°43′36″E/49,210000 25,726667
Schemat zamku w Janowie

Zamek w Janowie – zbudowany w XVII w. na spadzistym[1] wzgórzu[2] przez Jana Golskiego, wojewodę podolskiego i kasztelana halickiego[1], brata Stanisława Golskiego, wojewody ruskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1675 r. zamek zdobyli i zniszczyli Turcy. W późniejszym czasie nie został już odbudowany[2]. Następnie warownia znajdowała się w posiadaniu rodziny Boguszów, która zbudowała u podnóża zamku fabrykę saletry[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obronny zamek zbudowany został na planie prostokąta, od północnej strony półwyspu[1], jedynej która prowadziła do miejscowości[1]. Była to kamienna budowla mająca: budynek mieszkalny, kaplicę oraz okrągłe i kwadratowe baszty, otoczona murem[2], które uszkodzone w późniejszym czasie w kilku miejscach, chroniły również kościół. Zamek w rogach umocniony był basztami, z których najlepiej zachowały się dwie: czworoboczna i cylindryczna od strony północnej, przerobiona na piwnicę proboszcza. Jej zachowane szczątki grubością murów świadczą o dawnej warowności zamku[1]. Kościół stojący wśród ruin[1] to prawdopodobnie przebudowana zamkowa kaplica[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III. Warszawa: 1880–1902, s. 425-26.
  2. a b c d Janów Trembowelski (obecnie Dołyna). [dostęp 14.8.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. III, Warszawa, 1880–1902, ss. 425-26.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]