Zamek w Putywlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Putywlu
Państwo  Ukraina
Miejscowość Putywl
Typ budynku zamek
Położenie na mapie obwodu sumskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu sumskiego
Zamek w Putywlu
Zamek w Putywlu
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Zamek w Putywlu
Zamek w Putywlu
Ziemia51°19′N 33°52′E/51,316667 33,866667

Zamek w Putywlu – warownia[1] wybudowana w Putywlu przy ujściu rzeki Putywlka do Sejmu[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja w Putywlu znajdują się pozostałości fortyfikacji XVII-wiecznych, z bramami i kilkoma wieżami, z których jedną zbudowano jako wieżę dzwonniczą w 1700 r. Pod koniec XIX w. widoczne były jeszcze wały[1] okalające zamek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1500 r. wnuk Aleksandra (Leksy) Glińskiego - Bohdan bronił się w Putywlu przed wojskami moskiewskimi a następnie trafia do niewoli po zajęciu tego miasta. Podczas wojny polsko-rosyjskiej armia Jeremiego Wiśniowieckiego w 1633 r. mijając Putywl zaczęła oblegać tę twierdzę, ponieważ Kozacy zaporoscy obiecali, że zdobędą ją w ciągu trzech dni. W razie braku zgody grozili odejściem. Jeremi Wiśniowiecki zmuszony był przystać na ich żądania. Z tego powodu jego armia, zamiast iść na odsiecz Smoleńskowi, 24 maja1633 r. przystąpiła do oblężenia Putywla, które trwało do 19 czerwca. Kozacy, wbrew deklaracjom, nie chcieli walczyć, toteż Wiśniowiecki spędził okolicznych chłopów, którzy zasypali fosę, po czym z kilku dział zaczął ostrzeliwać mury, aby dokonać wyłomu. Ponieważ ostrzał nie przyniósł spodziewanych rezultatów, Wiśniowiecki postanowił porzucić oblężenie i ruszyć na Smoleńsk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IX. Warszawa: 1880-1902, s. 323-24.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]