Zamek w Stepaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Stepaniu
Ilustracja
Pozostałości zamku z XVI w.
Państwo  Ukraina
Miejscowość Stepań
Typ budynku zamek
Ukończenie budowy XVI w.
Pierwszy właściciel Konstanty Iwanowicz Ostrogski
Kolejni właściciele Janusz Sanguszko, Józef Lubomirski, Potocccy, Worcellowie
Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa konturowa obwodu rówieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zamek w Stepaniu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Stepaniu”
Ziemia51°08′N 26°18′E/51,133333 26,300000

Zamek w Stepaniu – zamek zbudował w XVI w. książę Konstanty Iwanowicz Ostrogski, hetman wielki litewski, starosta łucki, bracławski, winnicki, marszałek ziemi wołyńskiej[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po Ostrogskich właścicielem majątku wraz z zamkiem został książę Janusz Sanguszko, później Józef Lubomirski, podstoli litewski, od 1775 r. rodzina Potockich[1] a od 1780 r.[2] hr. Worcellów[1]. W czasie swojej świetności gośćmi na zamku byli między innymi: król Polski Stefan Batory, stąd stojącą basztę ludność nazywa imieniem Stefana Batorego, hetman koronny Stefan Czarniecki, który był tu w 1648 r. po wygranej bitwie z Kozakami, król Szwecji Karol XII oraz car Piotr I Wielki z żoną Katarzyną I.

Pałac[edytuj | edytuj kod]

Worcellowie postawili poza obrębem zamku nowy pałac[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Pierwotny drewniany zamek zbudowany został przez ród książąt ruskich. Była to trudno dostępna warownia położona pośród mokradeł i bagien rzeki Horyń. Książę Konstanty Iwanowicz Ostrogski wzniósł gotycką murowaną budowlę obronną. Założona była na planie kwadratu[2]. Długość boku bronionego przez wysoki na 10 m wał wynosiła około 90 m a w narożnikach znajdowały się cztery bastiony. Przed wałem znajdowała się głęboka fosa. W skład założenia wchodził murowany budynek mieszkalny, pod którym rozciągały się lochy, baszta i zabudowania gospodarcze. W połowie XVIII w. zamek popadł w ruinę[2]. Obecnie po zamku pozostał wysoki wał nad rzeką, który w swym obrębie zawiera gruzy dawnego zamku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XI. Warszawa: 1880-1902, s. 326-27.
  2. a b c d Stepań. [dostęp 6.9.13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XI, Warszawa, 1880–1902, s. 326-27.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]