Wersja ortograficzna: Zamek w Zamku

Zamek w Zamku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Zamku
Ilustracja
Rzeźby z zamku
Państwo  Ukraina
Typ budynku zamek
Inwestor Jan Magier
Rozpoczęcie budowy XVI w.
Pierwszy właściciel Jan Magier
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zamek w Zamku”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Zamku”
Ziemia50°09′27″N 23°39′25″E/50,157500 23,656944
Pierwotne miejsce rzeźb w zamku w Żółkwi, 1847

Zamek w Zamku (także Zamek Magierowski lub Ruda Magierowska) – wybudowany na planie czworoboku w XVI w. przez Jana Magiera lub Jana Bełżeckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XV/XVI wieku dobra należące do Jana Magiera przeszły do rodu Bełżeckich na skutek ożenku jego córki Barbary z Mikołajem Bełżeckim. Zamek przypuszczalnie zbudował albo Mikołaj (zm. 1577) albo jego syn Jan Bełżecki (zm. 1597) lub wnuk, także Jan (zm. 1598). Córka Jana o imieniu Zofia wyszła za mąż za Stanisława Głogowskiego. Zamek oblegany był w 1648 roku przez Kozaków podczas Powstania Chmielnickiego, którzy żądali okupu od chroniących się w zamku okolicznych mieszkańców. Na przełomie XVII i XVIII wieku poprzez wiano właścicielami zostali Markowscy. w drugiej połowie XVIII w. przeszedł w ręce rodu Siemieńskich i z przerwą na lata gdy w wianie otrzymał zamek Aleksander Stadnicki, był w rękach tego rodu do września 1939 r. Rodzina ta od końca XIX w. używała nazwiska Siemieński-Lewicki. W XIX w. budynek mieszkalny przebudowano w stylu neogotyckim, a w okresie międzywojennym wyremontowano cały zespół. W zamku zgromadzono cenną kolekcję obrazów Franciszka Smuglewicza.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Naroża zamku były wzmocnione dwukondygnacyjnymi wieżami (o podstawie kwadratu, przechodzące na piętrze w ośmiobok), z których trzy zachowały się do 1939 r. Między dwiema wieżami znajdował się pałac rezydencjonalny. Na dziedzińcu zamku stało sześć barokowych rzeźb z XVIII w. przedstawiających: Jana Daniłowicza, Hieronima Radziwiłła, Karola Radziwiłła, Jakuba Sobieskiego, Jana III Sobieskiego, Stanisława Żółkiewskiego, pochodzących ze schodów w portyku zamku w Żółkwi, zakupionych w 1858 r. przez Aleksandra hr. Stadnickiego. Okoliczni mieszkańcy rozbili rzeźby podczas I wojny światowej. Po II wojnie światowej zamek rozebrano, a park wykarczowano[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Rąkowski Ziemia lwowska, 2007
  2. Roman Aftanazy Materiały do dziejów rezydencji

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]