Zamknięte drzwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamknięte drzwi
Az ajtó
Autor Magda Szabó
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Węgry
Język węgierski
Data wydania 1987
Wydawca Magvető Könyvkiadó
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1993
Wydawca PIW
Przekład Krystyna Pisarska

Zamknięte drzwi (węg. Az ajtó) – powieść węgierskiej pisarki Magdy Szabó wydana w 1987 roku. Nasycona psychologiczną głębią opowieść o dwóch silnych charakterach – sławnej pisarki i jej gospodyni, niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, a w rzeczywistości czułej i pomocnej[1].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Narratorką powieści jest bezdzietna pisarka Magda. Kiedy jej książki zaczęły odnosić sukces, przeprowadziła się do większego mieszkania i rozpoczęła poszukiwania pomocy domowej. Polecono jej samotną, starszą panią, Emerenc, która uchodziła wśród sąsiadów za wzór uczciwości[2]. Pracowała w kilkunastu domach i bez chwili wytchnienia sprzątała, prała, odgarniała śnieg, z poświęceniem opiekowała się też zwierzętami i chorymi. Nie przymilała się do pracodawców, lubiła zaznaczyć swoją silną osobowość. Kiedy wracała do swojego domu, na żadne pukanie nie otwierała drzwi. Nikt nie widział jak wygląda jej mieszkanie i nikt nie znał jej tajemnicy. Początkowo między kobietami panowały napięte stosunki, a Magda podejrzewała, że Emerenc ukrywa rzeczy zrabowane wywiezionym do obozu Żydom. Z czasem relacje ich poprawiły się i pisarka, jako jedyna osoba na świecie, poznała zagadkę zamkniętych drzwi[3].

Książka napisana jest w formie wspomnień snutych po latach przez Magdę. Już na samym początku pojawia się informacja, że Emerenc nie żyje, a jej śmierć ma związek z otworzonymi drzwiami. „To ja zabiłam Emerenc. I nie ma tu nic do rzeczy, że chciałam ją nie zniszczyć, lecz uratować”[4] – wyznaje narratorka i z poczuciem winy analizuje swoje trwające dwadzieścia lat relacje z gosposią. Wspomina nieporozumienia, rodzącą się powoli przyjaźń i chwile, kiedy musiała zawieść zaufanie Emerenc. Powieść w znacznej części poświęcona jest relacjom, jakie przez lata zachodziły między dwoma kobietami o silnych charakterach. Pozostałe wydarzenia często mają charakter szkicowy. Mężczyźni wspominani są rzadko i nie odgrywają większych ról, nawet o swoim mężu narratorka niewiele pisze[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zamknięte drzwi Magda Szabó. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  2. a b „Zamknięte drzwi” Magda Szabó. Koczowniczka o książkach. [dostęp 2019-05-29].
  3. a b Joanna Janowicz: Książki ukształtowały podstawy mojego świata. POCZYTALNIA – Kultura czytania. [dostęp 2019-05-29].
  4. Szabó 1993 ↓, s. 7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]