Zatoczek gładki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoczek gładki
Gyraulus laevis
(Alder, 1838)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Rząd nasadooczne
Rodzina zatoczkowate
Rodzaj Gyraulus
Gatunek zatoczek gładki
Synonimy
  • Planorbis laevis Alder, 1838
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Zatoczek gładki (Gyraulus laevis) – gatunek ślimaka słodkowodnego z rodziny zatoczkowatych (Planorbidae), zagrożony wyginięciem, głównie z powodu zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zasięg występowania tego gatunku obejmuje Europę Środkową i Wschodnią, północne Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Finlandię oraz obszary położone poza kołem podbiegunowym, a także Islandię[2] oraz region Maghrebu[1].

Zasiedla głównie nasłonecznione i płytkie strefy czystych i spokojnych wód. Toleruje wody o niewielkim stopniu zasolenia. W jeziorach jest często gatunkiem pionierskim[2].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Muszla o wymiarach 1–2,5 × 3–4,5 mm, rogowo brązowa, błyszcząca, nieregularnie prążkowana, z 3–4 mocno uwypuklonymi skrętami z głębokim szwem[2].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W klasyfikacji IUCN gatunek zaliczony został do kategorii LC (najmniejszej troski), mimo że w znacznej części zasięgu obserwowane są spadki jego populacji z powodu zanieczyszczeń i modyfikacji siedlisk[1].

Obszar występowania tego ślimaka, pomimo szerokiego zasięgu, jest niepełny i ograniczony. W całym zasięgu zatoczek gładki występuje lokalnie. W Szwecji wyginął. W wielu krajach jest uznawany za gatunek zagrożony (Niemcy, Szwajcaria) lub narażony na wyginięcie. W Polsce, Czechach, Danii i Norwegii jest gatunkiem bardzo rzadkim[1]. W Polsce zaliczany do najrzadszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem zatoczkowatych[3].

Zasadniczą przyczyną zanikania tego gatunku jest pogarszanie się parametrów wody spowodowane zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Gyraulus laevis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. a b c Species summary for Gyraulus laevis (ang.). AnimalBase, 2010. [dostęp 2 września 2012].
  3. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. III. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2008, s. 389, 420. ISBN 978-83-88147-09-8.