Zatrasie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obszar MSI Sady Żoliborskie z zaznaczonym Zatrasiem.

Zatrasie – potoczna i historyczna nazwa osiedla mieszkalnego "Zatrasie Żoliborz" WSM w Warszawie na obszarze dzielnicy Żoliborz, znajdujące się w rejonie Sadów Żoliborskich, ulokowane na gruntach Powązek i dawnego Burakowa. Osiedle znajduje się między ulicami: Przasnyska, Krasińskiego, Broniewskiego, Elbląska.

Zatrasie jest jednym z największych osiedli Warszawy, a w jego rejonie, zgodnie z modernistycznymi planami architekta, znajduje się pełna infrastruktura, dostępna dla wszystkich mieszkańców bez konieczności pokonywania ciągów ulicznych: supermarkety, handel, szkoły, przedszkola, usługi, tereny rekreacyjno-sportowe i ciągi spacerowe. Bloki mieszkalne mają od 3 do 10 pięter w zależności od budynku. Do nietypowych cech architektonicznych osiedla należą ogrody umiejscowione przy parterowych mieszkaniach budynków (z terenem podniesionym do 1. piętra w części bloków) oraz duże, jak na osiedla wielorodzinne, zielone przestrzenie pomiędzy budynkami.

W centrum osiedla znajduje się Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy (od listopada 1967 do maja 2004 im. Ernesto Guevary) będąca szkołą-pomnikiem tysiąclecia państwa polskiego.

Rzeźby na Os. Zatrasie, 1969

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle budowano w latach 1962-1968 według projektu prof. Jacka Nowickiego we współpracy z Haliną Skibniewską na podstawie planów z lat 50. XX wieku. 9 V 1962 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę osiedla Zatrasie. Projektantami osiedla byli Jacek Nowicki, Wacław Materski, Jerzy Osuchowski,Tadeusz Fiećko i Wanda Staniewicz. Na całość osiedla "Żoliborz IV", oprócz Zatrasia, składa się także rejon Rudawki, tj. osiedla w kwartale Broniewskiego, Elbląska, Powązkowska, Trasa Armii Krajowej.

W latach 60. XX wieku na osiedlu umieszczono metaloplastyczne rzeźby Tadeusza Zarzyckiego, prawdopodobnie inspirowane lotem załogi Apollo 11 na księżyc[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alojzy Zawadzki, Księżycowe rzeźby, w: Młody Technik, 9/1969, s.127

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]