Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy
Państwo  Polska
Siedziba Bydgoszcz
Adres ul. Lipowa 9
85-062 Bydgoszcz
Data powołania 1921
Wyznanie protestanckie
Kościół Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Diecezja zachodnia
Okręg kujawski
Kościół Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy
Pastor ewangelista Mirosław Kania
brak współrzędnych
Strona internetowa

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczyzbór adwentystyczny w Bydgoszczy, centralny zbór okręgu kujawskiego diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Jest jednym z kilkunastu bydgoskich społeczności protestanckich.

Pastorem zboru jest ewangelista Mirosław Kania, natomiast starszym – Wiesław Stachura.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego swą bydgoską historię zaczyna od 1919 roku, kiedy to do miasta przybył ze Szwajcarii duchowny Paweł Bridde, który już od następnego roku zajął się organizowaniem wydawnictwa kościelnego. W 1921 roku właśnie w Bydgoszczy odbył się pierwszy w dziejach polskiego adwentyzmu zjazd Kościoła, co było jednoznaczne z ukonstytuowaniem się Kościoła krajowego i powołaniem centralnych władz kościelnych. Wtedy to kościół przyjął nazwę „Związek Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce”. Jednocześnie w Bydgoszczy uruchomiono własne wydawnictwo.

Kolejne lata historii Kościoła Adwentystów również z Bydgoszczą były ściśle związane. W 1925 r. odbył się tu kurs teologiczny dla młodych pracowników duchownych; we wrześniu 1928 r. w sali „Elysium" przy ul. Gdańskiej 35 obradował ósmy zjazd Zjednoczenia Poznańskiego; w marcu 1931 r. odbyło się posiedzenie Rady Kościoła i wtedy to zapadła decyzja o przeniesieniu siedziby kościoła z Bydgoszczy do Warszawy. W wyniku działań ewangelizacyjnych w mieście pozostał jednak zbór adwentystyczny.

Dom modlitwy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dom modlitwy urządzono w latach 20. XX wieku przy ul. Zduny, później w prywatnym mieszkaniu i dopiero w latach 30. wybudowany został własny kościół przy ul. Lipowej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bydgoscy adwentyści dużą wagę przywiązują do niesienia pomocy ludziom potrzebującym, nie tylko jednak współwyznawcom. A że wielka jest troska adwentystów o ludzkie zdrowie (obowiązuje ich zakaz picia alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków i spożywania wieprzowiny), dlatego też duchowni tego kościoła oraz jego członkowie aktywnie uczestniczą m.in. w pracach Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Szach Jerzy, Vogel Tadeusz. Bydgoskie świątynie. [w.] Kalendarz Bydgoski 1983
  • Zbór adwentystów we Wrocławiu (pol.). Adwentysci.org – informacje o zborach w diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-05-25].
  • Zbory Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (pol.). Adwentysci.pl – oficjalna witryna Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-05-25].