Zbigniew Bilicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Bilicki
Data urodzenia 1924
Data śmierci 10 kwietnia 2013
Zawód, zajęcie muzyk
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Zbigniew Bilicki (ur. 1924, zm. 10 kwietnia 2013) – przewodniczący Rady Starszyzny Romów w Polsce, wieloletni działacz na rzecz społeczności i propagator kultury romskiej, założyciel międzynarodowego zespołu pieśni i tańca Romów "Baro Drom".

W czasie II wojny światowej więzień obozu koncentracyjnego. W 1956 r., założył, a następnie prowadził uznany międzynarodowy zespół pieśni i tańca Romów "Baro Drom". W czasie swojej kariery jako kierownik zespołu, wykształcił muzycznie kolejnych osiem pokoleń artystów. W latach 60-XX wieku, w związku z represjami władz w stosunku do Romów i zakazem wędrowania taborami, doprowadził do akcji osiedleńczej w Olsztynie, sprowadzając tam ok. 150 rodzin. Był inicjatorem budowy osiedle dla rodzin romskich w Olsztynie, w latach 1956-1957. Zorganizował też spółdzielnię kotlarską "Metalowiec", by dać zatrudnienie kilkudziesięciu członkom swojej społeczności, a także doprowadził do powstania romskiej szkoły, stając się jednym z prekursorów edukacji wśród Romów.

Był honorowym członkiem Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W 2010 r., został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]