Zbigniew Dunajewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Dunajewski
Data i miejsce urodzenia 14 sierpnia 1907
Dynów
Data i miejsce śmierci 19 listopada 1966
Warszawa
Narodowość polska
Dziedzina sztuki rzeźba
Ważne dzieła

Zbigniew Dunajewski (ur. 14 sierpnia 1907 w Dynowie, zm. 19 listopada 1966 w Warszawie) – polski rzeźbiarz.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Od dzieciństwa Zbigniew Dunajewski cierpiał na chorobę Heinego-Medina, przez co całe życie poruszał się na wózku inwalidzkim.

Początkowo naukę pobierał w rodzinnym domu, następnie w Seminarium Nauczycielskim w Świsłoczy koło Wołkowyska. W 1926 przeniósł się do Krakowa, gdzie pod kierunkiem Jana Raszki studiował rzeźbę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. W 1931 planował rozpocząć studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak z powodu swej choroby nie został przyjęty. W związku z tym postanowił spróbować ponownie, tym razem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Został przyjęty i rozpoczął naukę w pracowni prof. Tadeusza Breyera. W końcu lat 30. jego prace zaczęły pojawiać się na wystawach organizowanych przez Instytut Propagandy Sztuki oraz Zachętę. W czasie okupacji niemieckiej utrzymywał się dzięki tworzeniu figurek z papier-mâché oraz świątecznych szopek. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował pracę twórczą, uczestniczył w licznych wystawach i konkursach artystycznych. Zmarł w Warszawie 19 listopada 1966 roku[1].

Jego autorstwa był m.in. zdemontowany w 1989 pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie[2]. W Trzemesznie znajduje się wykonany przez niego pomnik Jana Kilińskiego[3]. Artysta wykonał też medal upamiętniający odsłonięcie rzeźby[4]. Na terenie gminy Żabia Wola, w Grzmiącej i w Słubicy, zachowały się dwie cementowe kapliczki[5].

Zachowane prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i w zbiorach różnych muzeów, m.in. Muzeum Niepodległości w Warszawie (brązowa rzeźba Józefa Piłsudskiego z 1935)[6].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dunajewski. dunajewski.net. [dostęp 3 listopada 2012].
  2. Rafał Jabłoński: Utracony nos czekisty. rp.pl, 2012-09-11. [dostęp 3 listopada 2012].
  3. Pomnik Jana Kilińskiego w Trzemesznie. polska.travel. [dostęp 3 listopada 2012].
  4. Medal Jan Kiliński. wcn.pl. [dostęp 4 listopada 2012].
  5. Kościół w Skułach - parafialny pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. zabiawola.pl. [dostęp 4 listopada 2012].
  6. Okres walk o niepodległość i granice. W: Muzeum Niepodległości [on-line]. muzeum-niepodleglosci.pl. [dostęp 2015-08-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]