Zbigniew Janowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Janowski
Data i miejsce urodzenia 4 października 1955
Przemyśl
Poseł IV kadencji Sejmu
Okres od 19 października 2001
do 18 października 2005
Przynależność polityczna Sojusz Lewicy Demokratycznej
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Pracy Order Uśmiechu Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” POL Medal im dr Henryka Jordana BAR.png

Zbigniew Tadeusz Janowski (ur. 4 października 1955 w Przemyślu) – polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1979 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Rzeszowskiej, specjalizując się w przetwarzaniu i użytkowaniu energii elektrycznej. Działał wówczas w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. Od 1979 pracował w Chełmskim Przedsiębiorstwie Budowlanym. W latach 80. zajął się działalnością związkową. Od 1984 do 1986 był przewodniczącym Wojewódzkiego Porozumienia Związków Zawodowych w Chełmie. Od 1986 zasiadał w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[1]. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako współprzewodniczący obrad podzespołu do spraw polityki mieszkaniowej. W 1990 założył Fundację „Wszystko dla Dzieci”, której został prezesem. Od 1991 nieprzerwanie kieruje Związkiem Zawodowym „Budowlani”, organizacją związaną z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i zrzeszoną w OPZZ.

Z ramienia SLD od 1991 do 2005 pełnił funkcję posła na Sejm I, II, III i IV kadencji (w 2001 został wybrany z okręgu chełmskiego). W czasie ostatniej z nich stał na czele Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. W 1996 wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej, w 1997 do Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, a w 1999 do partii SLD. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 nie uzyskał ponownie mandatu.

W 2007 ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]