Zbigniew Klajnert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Klajnert
Data i miejsce urodzenia 8 stycznia 1936
Łódź
Zawód, zajęcie geograf, naukowiec,

nauczyciel akademicki

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Zbigniew Klajnert (ur. 8 stycznia 1936 w Łodzi) – polski geograf, wykładowca i samorządowiec, wieloletni radny Łodzi, były doradca prezydenta Łodzi ds. nauki i szkolnictwa wyższego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1959 ukończył studia z dziedziny geografii na Uniwersytecie Łódzkim, następnie doktoryzował się z tej dziedziny w Instytucie Geografii PAN. Uzyskał habilitację. Naukowo zajmuje się geografią fizyczną, geomorfologią, paleogeografią czwartorzędu, a w szczególności: kształtowaniem rzeźby terenu w czasie zaniku lądolodu warty, geomorfologią krajów skandynawskich oraz geografią regionu łódzkiego[1].

Był członkiem Wydziału VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych Polskiej Akademia Nauk. W latach 1982–1996 pracował jako profesor oraz kierownik Zakładu Geomorfologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego[2]. Jest promotorem pięciu prac doktorskich oraz recenzentem licznych prac doktorskich i habilitacyjnych.

W III Rzeczypospolitej rozpoczął działalność w łódzkim samorządzie jako przedstawiciel Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego. W wyborach w 2002 został wybrany radnym z ramienia Ligi Polskich Rodzin[3]. W tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta miasta uzyskując 6,56% głosów[4].

W 1993 był kandydatem ZChN na urząd ministra kultury i sztuki, jednak nie zgodził się na to Lech Wałęsa[5]. W 2007 objął funkcję doradcy prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego ds. nauki i szkolnictwa wyższego. W 2009 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Geneza Wzgórz Domaniewickich i uwagi o sposobie zaniku lodowca środkowopolskiego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Łódź 1966.
  • Górnoplejstoceńskie osady doliny Bobrówki koło Łowicza i ich zawartość malakologiczna, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Kraków 1972.
  • Zanik lodowca warciańskiego na Wysoczyźnie Skierniewickiej i jej północnym przedpolu/Waning of the Warta ice-sheet on the Skierniewice Interfluve and its northern foreland, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1978.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]