Zbigniew Kołaczkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Kołaczkowski
Data i miejsce urodzenia 1933
Częstochowa
Zawód, zajęcie ekonomista, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor nauk ekonomicznych
Alma Mater Wyższa Szkoła Ekonomiczna we Wrocławiu
Uczelnia Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu,
Wyższa Szkoła Inżynieryjna w Opolu
Stanowisko docent,
nauczyciel akademicki

Zbigniew Kołaczkowski (ur. 1933 we Częstochowie) – polski ekonomista, specjalizujący się w ekonomii politycznej, nauczyciel akademicki związany z opolskimi szkołami wyższymi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1933 roku w Częstochowie, gdzie jego ojciec był pracownikiem kancelarii adwokackiej. Po przeniesieniu służbowym ojca w 1947 roku zamieszkał z rodzicami w Opolu, gdzie uczęszczał do Technikum Finansowego, które ukończył w 1952 roku. Następnie podjął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu. Magisterium na tej uczelni uzyskał w 1956 roku[1].

Po studiach wrócił do Opola. Podjął pracę w Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego (WKPG). Został też zatrudniony na pół etatu w Zakładzie Ekonomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W 1968 roku uzyskał tytuł doktora. Przeniósł się wtedy na pełny etat do Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Objął tam stanowisko docenta i przez pewien czas był prorektorem uczelni u boku doc. Rościsława Oniszczyka[1].

W latach 70. powrócił do WSP, wykładając w Instytucie Nauk Ekonomicznych. W latach 1982–1987 pełnił funkcję jego dyrektora, po czym został prodziekanem Wydziału Filologiczno-Historycznego (1987–1993). W latach 1993–1999 był prorektorem ds. studenckich Uniwersytetu Opolskiego (do 1994 roku WSP)[1]. W czasie pełnienia tej funkcji szczególnie dbał o sprawy socjalne studentów, nadzorował remonty akademików, stołówek, sprzyjał rozwojowi studenckiej kultury, zabiegając o właściwe wyposażenie klubów studenckich. Należał do głównych inicjatorów ozdabiania miasteczka akademickiego rzeźbami plenerowymi[2].

Obecnie wykłada na Wydziale Ekonomicznym WSZiA w Opolu w Zakładzie Teorii Ekonomii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 178.
  2. S. Nicieja, op. cit., s. 179.
  3. Informacja na stronie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 24.02.2012]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Kołaczkowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  • S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis: ludzie, fakty, wydarzenia, wyd. UO, Opole 2004.