Zbigniew Stanisław Wyszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zbigniew Stanisław Wyszyński (ur. 22 kwietnia 1916 w Krakowie, zm. 7 listopada 1992 w Trondheim) – polski geolog, specjalista złóż ropy naftowej, wiertnik, specjalista wierceń naftowych i hydrogeologicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był naczelnym dyrektorem koncernu naftowego „Małopolska” w Borysławiu, gdzie Zbigniew Wyszyński uczęszczał do szkół. W 1934 wstąpił na Wydział Górniczy Akademii Górniczej w Krakowie. Studia przerwał we wrześniu 1939 w wyniku wybuchu II wojny światowej.

Przez Węgry i Jugosławię wydostał się z kraju i wstąpił do Wojska Polskiego we Francji. W czerwcu 1940, po upadku Francji, przybył do Wielkiej Brytanii. Tam skończył szkołę podchorążych saperów. Dzięki Radzie Akademickich Szkół Technicznych (RAST) został odkomenderowany na Uniwersytet w Birmingham dla skończenia studiów. W 1944 otrzymał dyplom RAST.

Po demobilizacji w 1947 rozpoczął pracę zawodową. Najpierw jako geolog złóż naftowych w Trynidadzie (1947–1948), później jako geolog polowy i kierownik wierceń różnych przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii i Grecji, następnie (1952–1957) jako kierownik wierceń hydrogeologicznych w służbie państwowej na Złotym Wybrzeżu (dzisiejsza Ghana). W 1957 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1957–1963 pracował jako inżynier wiertnik różnych firm w Oklahomie i Luizjanie. Od 1963 był niezależnym konsultantem przy wierceniach w Luizjanie, na Alasce i na kanadyjskich wyspach arktycznych. Pracował również dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, m.in. na Malcie.

W 1973 zorganizował i objął katedrę Inżynierii Naftowej na Uniwersytecie w Trondheim, w Norwegii. Pozostał tam do przejścia na emeryturę w 1986. Bywał wizytującym profesorem innych uczelni (Kanada, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Indonezja) i wykładowcą na kursach organizowanych przez przemysł.

Był członkiem wielu organizacji zawodowych, m.in. American Institute of Mining, Metallurgical and Petroleum Engineers, Society of Petroleum Engineers w Dallas, USA, Institute of Petroleum w Londynie i Norwegian Engineering Society.

Opublikował szereg prac w czasopismach technicznych oraz szereg skryptów wydanych przez Norweski Instytut Technologiczny w Trondheim. Ich tematyka obejmuje technologię wierceń, sprzęt wiertniczy i problemy związane z głębokimi wierceniami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wyszyński Zbigniew Stanisław (1916-1993), s. 56-57. [w:] Władysław H. Folkierski, Jan Leja, Czesław B. Twardowski (red.), Wychowankowie Akademii Górniczej w Krakowie, na Obczyźnie, Wydanie okolicznościowe z okazji 60-lecia Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, London, 2001