Zbrodnie w Komarowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbrodnie w Komarowie
Ilustracja
Ruiny kościoła w Komarowie (2014)
Państwo Polska (okupowana przez III Rzeszę)
Miejsce Komarów
Data listopad 1943,
6-7 kwietnia 1944,
11 kwietnia 1944
Liczba zabitych 59
Typ ataku ludobójstwo
Sprawca Ukraińska Powstańcza Armia, ludność ukraińska
brak współrzędnych

Zbrodnie w Komarowie – seria zbrodniczych napadów na wieś Komarów w ówczesnym powiecie sokalskim województwa lwowskiego dokonanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii od listopada 1943 r. do kwietnia 1944 r.

Pierwszy napad miał miejsce w listopadzie 1943 r., kiedy w rejonie nie było jeszcze regularnych oddziałów UPA. Grupa miejscowych Ukraińców, prowokowana przez nacjonalistycznych agitatorów, dokonała napadu na kilka losowo wybranych polskich domów. Zabito mieszkańców, a domostwa splądrowano. Zginęło 15 osób.

Drugi napad dokonany już przez regularną jednostkę UPA przybyłą z Wołynia, miał miejsce w nocy z 6 na 7 kwietnia 1944 r. i był częścią zaplanowanej, świadomej eksterminacji polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej. Partyzanci UPA napadli na wieś nocą z Wielkiej Środy na Wielki Czwartek, mordując pojedyncze osoby i całe rodziny w ich domach (razem 13 osób). Tym razem po splądrowaniu domy palono.

Trzeci, największy napad miał miejsce w Poniedziałek Wielkanocny przypadający według łacińskiego (gregoriańskiego) kalendarza na 11 kwietnia 1944 r. Tym razem celem ataku byli wierni zgromadzeni na nabożeństwie w kościele, wzorem wołyńskiej krwawej niedzieli. Budynek podpalono, po czym partyzanci UPA zostali przepędzeni ze wsi przez żołnierzy polskiej samoobrony. Mimo podjętej natychmiast akcji ratunkowej, zginęło 31 osób, głównie w wyniku zaczadzenia, a kościół uległ całkowitemu zniszczeniu.

Łącznie ofiary wszystkich trzech zbrodni w Komarowie zamykają się w liczbie 59.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Krzysztof Bulzacki: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939–1947. Wrocław: Wydawnictwo Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, 2006, s. 1004-1005.