Zdzisław Malicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisław Malicki
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1928
Borszczów
Poseł VIII kadencji Sejmu PRL
Okres od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi

Zdzisław Feliks Malicki (ur. 20 kwietnia 1928 w Borszczowie) – polski polityk, poseł na Sejm PRL VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Eugeniusza i Emilii. Po przesiedleniu po wojnie mieszkał z rodziną w Zamościu. Uzyskał wykształcenie wyższe techniczne na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej w 1953, po czym otrzymał nakaz pracy w Hucie Stalowa Wola, gdzie pracował na różnych stanowiskach. W latach 1965–1982 był jej dyrektorem naczelnym. Za jego czasów zakład rozpoczął produkcję maszyn budowlanych na licencji amerykańskiej firmy International Harvester. W 1982 przeszedł na emeryturę, jednak był później jeszcze szefem spółki „Ukpol” oraz dyrektorem firmy „East-West”.

27 sierpnia 1954 został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1975–1978 zasiadał w egzekutywie jej Komitetu Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Od 1980 do 1985 pełnił mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu tarnobrzeskim. Zasiadał w Komisji Handlu Zagranicznego, Komisji Nauki i Postępu Technicznego, Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa, Komisji Nadzwyczajnej do Kontroli Realizacji Porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz w Komisji Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Sztandaru Pracy II klasy oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]