Zdzisław Sadowski (podporucznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdzisław Sadowski
Lubicz
Ilustracja
podporucznik podporucznik
Data i miejsce urodzenia 1915
Płociczno
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1944
Warszawa
Przebieg służby
Lata służby 1939 - 1944
Siły zbrojne AK DYSK.png Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy kampania wrześniowa, powstanie warszawskie
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (od 1941)

Zdzisław Sadowski ps. Lubicz (ur. 1915 w Płocicznie[1], zm. 27 sierpnia 1944 w Warszawie) – podporucznik, powstaniec warszawski w kwatermistrzostwie batalionu „Parasol” Zgrupowania „Radosław” Armii Krajowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Edwarda Sadowskiego i Michaliny Sadowskiej z domu Jakóbowskiej. Jego ojciec był mechanikiem i kierownikiem tartaku w Płocicznie, a następnie mechanikiem w elektrowni w Mławie, gdzie Sadowski uczęszczał do szkoły. W 1938 r. ukończył tamtejsze seminarium nauczycielskie, po czym przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel. W 1939 r. brał udział w obronie miasta. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej na samym początku jego działalności. Pełnił tam funkcję łącznika między szefem służby sanitarnej obwodu Warszawa Wola a pułkownikiem Julianem Królikowskim ze sztabu ZWZ. Później został wprowadzony przez swojego wuja Cypriana Sadowskiego (ps. „Skiba”) do oddziału „Pegaz” (późniejszy „Parasol”). W okresie okupacji hitlerowskiej był jednocześnie zatrudniony jako kierownik zaopatrzenia w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych, co znacznie mu ułatwiało organizowanie zapasów żywnościowych dla żołnierzy „Parasola” na wypadek powstania[2].

Uczestniczył w powstaniu warszawskim – walczył na Woli i w Starym Mieście. Poległ 27 sierpnia w obronie pałacu Krasińskich. Miał 29 lat. Wraz z nim zginęli tego dnia Rafał Sekel i Marian Buczyński. Zdzisław Sadowski został pochowany w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Parasol” na Wojskowych Powązkach w Warszawie (kwatera A24-9-13)[3].

Odznaczony Krzyżem Walecznych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ​ISBN 83-11-09261-3
  2. "Parasol - dzieje oddziału do zadań specjalnych kierownictwa dywersji komendy głównej Armii Krajowej" Piotr Stachiewicz. Instytut Wydawniczy PAX 1984
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]