Ze’ew Bojm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ze’ew Bojm
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 kwietnia 1943
Jerozolima
Data i miejsce śmierci 17 marca 2011
Milwaukee
Minister budownictwa i mieszkalnictwa
w rządzie Ehuda Olmerta
Okres od 4 maja 2006
do 31 marca 2009
Przynależność polityczna Kadima
Poprzednik Cippi Liwni
Następca Ari’el Ati’as

Ze’ew Bojm (Zeev Boim) (ur. 30 kwietnia 1943 w Kirjat Gat, zm. 17 marca 2011 w Chicago[1]) – izraelski polityk, członek partii Kadima.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z historii i literatury hebrajskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Służbę wojskową zakończył w stopniu dowódcy kompanii pancernej. Biegle posługiwał się językiem hiszpańskim. Był burmistrzem miasta Kirjat Gat, w którym mieszkał.

Po raz pierwszy wszedł do czternastego Knesetu z listy partii Likud. Zasiadał w wielu komisjach parlamentarnych, m.in. w komisji izby. W czternastym Knesecie sprawował funkcję partyjnego whipa (odpowiadał za dyscyplinę partyjną), w piętnastym Knesecie był przewodniczącym klubu parlamentarnego Likudu. W szesnastym Knesecie od 5 marca 2003 do 18 stycznia 2006 był wiceministrem obrony w rządzie Ariela Szarona, a następnie, od 18 stycznia 2006, objął stanowisko ministra budownictwa i konstrukcji oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Po wyborach z marca 2006 r. wszedł w skład rządu Ehuda Olmerta i został ministrem budownictwa i konstrukcji.

Zmarł w Chicago na chorobę nowotworową[2].

Publikacje w języku hebrajskim
  • Być wolnym narodem – trzy tomy,
  • Stany Zjednoczone podczas zimnej wojny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]