Zenon Brzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zenon Brzewski
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1923
Ulanów
Pochodzenie polskie
Data i miejsce śmierci 9 lutego 1993
Warszawa
Instrumenty skrzypce
Gatunki muzyka poważna
Zawód skrzypek, pedagog
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Zenon Brzewski (ur. 3 czerwca 1923 w Ulanowie, zm. 9 lutego 1993 w Warszawie)[1]polski skrzypek i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do Gimnazjum im. Nowodworskiego w Krakowie. Rozpoczął studia muzyczne w Konserwatorium w Krakowie. Podczas II wojny światowej walczył w oddziałach partyzanckich „Ponurego" i „Nurta". Po wojnie uczęszczał do Liceum Humanistycznego św. Jacka w Krakowie. Po przeprowadzce do Warszawy rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Ireny Dubiskiej, które ukończył w roku 1950. Doskonalił swoje umiejętności w latach 1960–1963 na studiach podyplomowych u Maxa Rostala w Bernie, Wolfganga Schneiderhana w Lucernie i André Gertlera w Brukseli.

Wspólnie z Ireną Dubiską, W. Tomaszewskim i Kazimierzem Wiłkomirskim założył kwartet smyczkowy. W roku 1958 wraz ze Stefanem Sutkowskim i Juliuszem Borzymem założył zespół muzyki dawnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Związany z warszawską Akademią Muzyczną – od 1965 jako wykładowca (wówczas PWSM), następne w latach 1972–1975 jako prorektor, a od 1983 profesor klasy skrzypiec. Wykładał także w Akademii Muzycznej w Łodzi. Współzałożył filię warszawskiej Akademii Muzycznej w Białymstoku.

Był założycielem, a w latach 1975–1992 także kierownikiem artystycznym i naukowym Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Zasiadał w jury konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera AII-7-12)[1].

Jego imię nosi Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zenon Brzewski (pol.). cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 2017-12-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]