Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
średnia
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Przasnysz
Adres Mazowiecka 25

06-300 Przasnysz

Data założenia 1924, 1948
Patron mjr Henryk Sucharski
Liczba uczniów 1060
Liczba nauczycieli 83
Dyrektor Andrzej Brocki
Wicedyrektorzy Barbara Długokęcka

Magdalena Prekiel

Wojciech Włodarczyk

Położenie na mapie Przasnysza
Mapa lokalizacyjna Przasnysza
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Położenie na mapie powiatu przasnyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu przasnyskiego
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
Ziemia53°01′08,9040″N 20°52′50,6471″E/53,019140 20,880735
Strona internetowa

Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu – placówka oświatowa powstała w 1924 r. jako Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa w Przasnyszu. Przeobrażała się na przestrzeni ponad 90-lat, obecnie usytuowana jest przy ulicy Mazowieckiej 25.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W latach międzywojennych w Przasnyszu działały dwie szkoły zawodowe. W 1923 r. powstała Sejmikowa Szkoła Rolnicza w Rudzie i Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa (1924), której kierownikiem był Feliks Otłowski. W szkole zawodowej były 4 klasy, w których naukę pobierało około 50 uczniów. Byli to przeważnie terminatorzy pracujący u rzemieślników. Była to szkoła trzyletnia o rozszerzonym programie klasy 7. Zajęcia odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1, pięć razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Przysposobienie obronne prowadził por. Michał Poszepczyński z 13 Pułku Piechoty[1]. Dyrektorami w Szkole Rolniczej byli: Edmund Opolski, a pod koniec lat 30. Marian Arct. Szkoły istniały do wybuchu II wojny światowej[2][3][4][5].

Szkoła w latach 1948–2000[edytuj | edytuj kod]

1 września 1948 r. zorganizowano w Przasnyszu Publiczną Szkołę Średnią Zawodową. Był to początek szkolnictwa zawodowego po wojnie. Jej dyrektorem został Jan Bukowski, który pełnił jednocześnie funkcję kierownika szkoły podstawowej. Połączenie to zapewniało szkole bazę materialną oraz kadrę nauczycielską. Zajęcia odbywały się po południu. 1 września 1951 r. obowiązki dyrektora powierzyła dyrekcja Okręgowego Szkolnictwa Zawodowego w Warszawie Stanisławowi Jelińskiemu. Szkoła otrzymała pomieszczenia w budynku Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Żymierskiego (dzisiaj św. Stanisława Kostki). Nauka zawodu odbywała się od 1950 r. w prywatnym warsztacie mechanicznym Ignacego Śmigielskiego[6][5].

W 1950 r. powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa (72) i liczyła jeden oddział. Zatrudnionych było 9 nauczycieli, w tym: Henryk Leliński, Marian Rawa, Henryk Nosarzewski, Jerzy Burzyński, Wacław Kalinowski, Wacław Kalinowski[7].

W 1951 r. szkoła przeszła reorganizację przyjmując nazwę Zasadnicza Szkoła Metalowa. Powstała klasa o specjalności ślusarskiej. Warsztat Śmigielskiego został przejęty przez państwo i urządzono w nim halę obróbki ręcznej, magazyn i biuro warsztatowe. Ignacy Śmigielski został kierownikiem warsztatów szkolnych. W 1952 r. szkoła otrzymała w baraku internatu Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Mławskiej 20 miejsc. W 1959 r. wybudowano dla potrzeb szkoły pawilon przy ul. H. Sawickiej (obecnie Marszałka Piłsudskiego – dziś już nieistniejący). Mieściły się w nim pracownie do zajęć krawieckich, izby lekcyjne i pokój nauczycielski. W 1960 r. zatrudnionych było 20 nauczycieli i jeden lekarz, który uczył higieny. W 1962 r. rozpoczęła się budowa nowej szkoły wraz z internatem i warsztatami przy ulicy Mazowieckiej. Budynki były oddane do użytku w latach 1963–1965. Po przeniesieniu się do nowych pomieszczeń nastąpił rozwój organizacyjny szkoły. W roku 1963 powstało Technikum Mechaniczne (112) w specjalnościach: budowa i naprawa maszyn rolniczych, urządzeń mechanizacji rolnictwa, maszyny i urządzenia rolnicze oraz kierunek obróbka skrawaniem otwarty w 1969 r. Dwa lata później powstało technikum mechaniczne na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej[8][5].

Patron – mjr Henryk Sucharski
Jubileusz, medal okolicznościowy

W roku 1972, po przyłączeniu do niej technikum ekonomicznego, szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół Zawodowych w Przasnyszu. Powstały nowe kierunki nauczania w: Technikum Mechanicznym, Liceum Zawodowym, Technikum Ekonomicznym, Liceum Ekonomicznym, Zasadniczej Szkole Handlowej, Zaocznym Technikum Mechanicznym, Technikum Rolniczym. W 1977 r. szkole nadano imię mjr. Henryka Sucharskiego, wręczono Szkole sztandar, a dzień 12 listopada (urodziny mjr Sucharskiego), obchodzony został i jest jako – Dzień Patrona Szkoły. W latach siedemdziesiątych nastąpiła dalsza rozbudowa budynku szkolnego: dobudowano skrzydło z dodatkowymi salami lekcyjnymi, a następnie pomieszczenie na bibliotekę i czytelnię. Rozbudowano internat, unowocześniono klasopracownie i bibliotekę szkolną[9][5].

Szkoła w latach 2000–2015[edytuj | edytuj kod]

W roku 2000 oddano do użytku nowy budynek szkoły przy ulicy Sadowej, a w 2001 r. nowoczesną halę sportową. W roku 2002 nastąpiła reorganizacja szkoły. Zespół Szkół Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego został przekształcony w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjra Henryka Sucharskiego. W skład ZSP weszły szkoły: 4 letnie technikum, 3 letnie liceum ogólnokształcące, 3 letnie liceum profilowane, 2 i 3 letnie Zasadnicze Szkoły Zawodowe. Organem prowadzącym zostało Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Szkoła otrzymała nowy sztandar. W 2004 r. w szkole uczyło się 1400 uczniów, w 2014 r. 967 uczniów. Kadrę nauczycielską stanowiło 93 nauczycieli. Szkoła stwarzała i stwarza możliwości realizacji zainteresowań i wszechstronnego rozwoju uczniów. Rokrocznie kilkoro uczniów ZSP zostaje stypendystami Prezesa Rady Ministrów RP. Stypendia dla najlepszych funduje rokrocznie również Rada Rodziców. Wielu uczniów Szkoły odnosiło i odnosi sukcesy na olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych. Szkoła dysponuje obiektami sportowymi: boiska, sala gimnastyczna, siłownie i nowoczesna hala sportowa. Posiada cztery pracownie komputerowe z dostępem do internetu, ma Szkolne Centrum Multimedialne. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych współpracuje z Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie odbywają się szkolenia praktyczne młodzieży[10][5].

W dniach 27–28 września 2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia szkolnictwa zawodowego w Przasnyszu i 50-lecia powstania Technikum Mechanicznego. Uroczystości odbyły się na obiektach Szkoły oraz w klasztorze ojców pasjonistów w Przasnyszu, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci zmarłych pracowników i nauczycieli Szkoły[11][12][5][13].

Zespół Szkół
ZSZ. Spotkanie z pisarzem (1975)
Trzeci z lewej K. Kapkowski[a]
Zespół Technikum Mechanicznego

Szkoła w latach 2015–2020[edytuj | edytuj kod]

W 2017 r. szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu. W skład Zespołu Szkół Powiatowych przy ul. Mazowieckiej i Sadowej wchodzą następujące szkoły: II Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Branżowa I stopnia, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, prowadzone są kwalifikacyjne kursy zawodowe. Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych przy ulicy Gdańskiej 1[5].

W 2019 r. w szkole zatrudnionych było 83 nauczycieli, pedagog szkolny i 20 pracowników obsługi. Dyrektorem ZSP był i jest nim aktualnie Andrzej Brocki, wicedyrektorzy: Barbara Długokęcka, Magdalena Prekiel, Wojciech Włodarczyk[14][5].

W 2023 r. Szkoła będzie obchodzić 100-lecie szkolnictwa zawodowego w Przasnyszu i 60-lecie powstania Technikum Mechanicznego[5].

Charakterystyka szkoły[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół w Przasnyszu mieści się na 6,49 ha gruntów przy trzech obiektach: ul. Mazowieckiej, ul. Sadowej, ul. Gdańskiej.

Zabudowa szkoły[edytuj | edytuj kod]

W skład zabudowy Zespołu Szkół wchodzą[5]:

 • budynki przy ulicy Mazowieckiej 25
  • budynek szkoły
   • biblioteka
  • boiska sportowe
  • internat
  • budynki byłych warsztatów
 • szkoła i hala sportowa przy ulicy Sadowej 5
 • warsztaty szkolne przy ulicy Gdańskiej 1
 • ośrodek wypoczynkowy „Muszaki” w Zawadach (nie istnieje)

Biblioteka[edytuj | edytuj kod]

W 1959 r. zafunkcjonowała biblioteka szkolna przy ulicy H. Sawickiej (obecnie J. Piłsudskiego). W 1964 r. została przeniesiona do budynku szkolnego przy ulicy Mazowieckiej. W 1974 r. otrzymała duży lokal z wydzieloną czytelnią, dzięki staraniom Elżbiety Parzych i dyrekcji. Uczniowie Szkoły w bibliotece mieli spotkania z Westerplatczykami, pisarzami, regionalistami, podróżnikami. Organizowane były i są spotkania autorskie, konkursy, wystawy, prelekcje, prezentacje multimedialne. W roku 2001 Małgorzata Sobiesiak zainicjowała proces przekształcenia biblioteki w szkolne centrum informacji, gdzie powstał projekt komputeryzacji książnicy. Biblioteka została wyposażona w komputery nowej generacji o programach multimedialnych, bierze aktywny udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych, wydarzeniach historycznych, projektach regionalnych, organizowane były obozy wędrowne, wakacyjne ochotnicze hufce pracy, akcje wolontariatu, krwiodawstwa czy pomoc w organizacji i udział WOŚP. W bibliotece nauczycielami bibliotekarzami byli kolejno: Maria Chudyńska, Elżbieta Parzych, Joanna Karwowska, Barbara Trajer, Grażyna Kocięcka, Krystyna Szołoch, Małgorzata Sobiesiak, Michał Mocek[15][5].

Internat szkolny[edytuj | edytuj kod]

Budowę internatu szkolnego rozpoczęto w 1962 r. Wcześniej młodzież zamieszkiwała przy ulicy Mławskiej, a od 1953 r. przy ulicach Świerczewo i Słowackiego. W 1963 r. w koszarach 64 Pułku Szkolnego w Przasnyszu zakwaterowano chłopców i nauczycieli. W grudniu 1963 r. oddano do użytku nowy budynek internatu przy ulicy Mazowieckiej 25. Kierownikiem internatu został Zdzisław Pasymowski. W latach 1963–1987 w internacie było 48 pokoi sypialnych, w latach 1992–1998 było 270 miejsc noclegowych, a w 2002 r. mieszkało w placówce 200 osób. W 2011 r. kierownikiem internatu został Michał Wyrzykowski. W 2014 r. został przeprowadzony remont obiektu[16][17][5].

Warsztaty szkolne[edytuj | edytuj kod]

W roku 1965 oddano do użytku nowo wybudowany obiekt warsztatów szkolnych przy ulicy Mazowieckiej. Naukę praktyczną zawodu uczyło 19 nauczycieli. Kierownikiem warsztatów był Ignacy Śmigielski, potem byli: Henryk Szwed, Romuald Goździołko, Zbigniew Dąbrowski, Zbigniew Ropelewski, Andrzej Brocki, Tomasz Kuligowski. W 1993 r. szkoła pozyskała obiekt do remontu i modernizacji po byłej stacji obsługi samochodów przy ulicy Gdańskiej 1. W 2003 r. warsztaty szkolne zostały przekształcone w Centrum Kształcenia Praktycznego, pierwszym kierownikiem został Andrzej Brocki, od 2010 r. był nim Tomasz Kuligowski. Kierownikami szkolenia praktycznego byli: Krzysztof Kapkowski, następnie Romuald Goździołko i od 2003 r. Krystyna Soliwodzka[18][5].

Ośrodek wypoczynkowy „Muszaki”[edytuj | edytuj kod]

W roku 1972 zafunkcjonował przy Szkole ośrodek wypoczynkowy „Muszaki” w Zawadach koło Janowa. Był usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka pracowników służby zdrowia – „Leśny Poranek”. W roku 1989 było wybudowanych 13 domków kempingowych mieszkalnych, świetlica, magazyn, umywalnia i sanitariaty. Ośrodek „Muszaki” ostatecznie został zlikwidowany w 2006 r.[19]

Skład ZSP[edytuj | edytuj kod]

 • Technikum
 • II Liceum Ogólnokształcące
 • Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
 • Branżowa Szkoła I stopnia

Wyposażenie ZSP[edytuj | edytuj kod]

Zespół Szkół dysponuje: 35 salami lekcyjnymi, 5 salami komputerowymi, biblioteką, czytelnią, świetlicą, centrum multimedialnym, 4 pracowniami komputerowymi, 2 salami gimnastycznymi, gabinetem profilaktyki zdrowotnej, boiskiem wielofunkcyjnym. W 2009 r. przy ulicy Sadowej oddano do użytku kompleks sportowy Orlik 2012.

W 2013 r. obiekt przy ulicy Gdańskiej, gdzie odbywają się zajęcia warsztatowe został wyremontowany i dysponuje: 2 pracownie diagnostyki pojazdów samochodowych, 3 pracownie gastronomiczne, 2 pracownie naprawy pojazdów samochodowych, pracownia obróbki ręcznej, pracownia elektrotechniki i elektroniki samochodowej oraz pracownia obróbki maszynowej[20][5].

Zespół szkół w liczbach[edytuj | edytuj kod]

 • nauczycieli w latach 1951/2012 – 411
 • dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników szkolenia praktycznego w latach 1924/2012 – 34
 • technikum mechaniczne ukończyło absolwentów – 2081
 • technikum mechaniczne wszystkich typów ukończyło absolwentów – 3175
 • technikum wszystkich typów ukończyło absolwentów – 5643
 • wszyscy absolwenci wszystkich typów – 20 949
 • technikum mechaniczne po ZSZ ukończyło absolwentów – 458

Obsługa ZSP[edytuj | edytuj kod]

 • administracja
 • kierownik gospodarczy
  • referenci, kucharki, konserwatorzy

Komitety opiekuńcze szkoły[edytuj | edytuj kod]

Komitetem opiekuńczym szkoły były:

Sport szkolny[edytuj | edytuj kod]

Działalność sportu szkolnego[edytuj | edytuj kod]

Na zajęciach WF-u pod kierunkiem nauczycieli kształtowały się charaktery sportowców szkoły. Na przestrzeni wielu lat byli widoczni na arenach krajowych, wojewódzkich i powiatowych. W latach 60/70 XX wieku aktywnie działali nauczyciele WF-u Zygfryd Wasilewski i Tadeusz Wiśnik w rozbudowie infrastruktury sportowej, w pozyskaniu sprzętu sportowego. W 1976 r. powstał Szkolny Klub Sportowy „Amator”. Zrzeszał nauczycieli i młodzież szkolną. Szkoła dzięki nauczycielom-trenerom oraz dyrekcji odnotowała wiele sukcesów w następujących dyscyplinach sportu[21][5]:

Nauczyciele WF-u[edytuj | edytuj kod]

W historii szkoły było i jest wielu nauczycieli WF-u, których uczniowie odnosili sukcesy sportowe, w tym między innymi[22][5]:

 • Zygfryd Wasilewski
 • Tadeusz Wiśnik
 • Barbara Nuszkiewicz
 • Barbara Purzycka (Smolińska)
 • Danuta Długokęcka
 • Witold Moreń
 • Maria Rygalska
 • Ryszard Andrukiewicz
 • Henryk Mocek
 • Edmund Myśliński
 • Marek Skierkowski
 • Lech Smoliński
 • Jolanta Nowak
 • Tomasz Krynicki
 • G. Cołosiński
 • Halina Grzyb
 • Marek Maćkowski
 • Mariusz Cichocki
 • Sławomir Rykowski
 • Wojciech Pietrzak
 • Michał Wyrzykowski

Wybrane sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Na przestrzeni lat uczniowie Szkoły odnieśli wiele sukcesów sportowych, w tym między innymi[21][5]:

 • I miejsce na szczeblu woj. warszawskiego w turnieju o Puchar Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej, udział w rozgrywkach strefowych w Biskupcu i awans do szczebla ogólnopolskiego, V miejsce w Polsce (trener Henryk Mocek) – 1973
 • II miejsce w koszykówce chłopców podczas Wojewódzkiej Olimpiadzie Młodzieży (trener Marek Skierkowski) – 1976
 • I miejsce w punktacji drużynowej w mistrzostwach Mazowsza i Warszawy w drużynowych zawodach LA o puchar Przeglądu Sportowego w Otwocku – 1976
 • I miejsce w piłce ręcznej chłopców podczas WOM (trener Marek Skierkowski) – 1977
 • II miejsce w koszykówce dziewcząt podczas WOM (trener Barbara Smolińska) – 1977
 • II miejsce w piłce siatkowej chłopców podczas WOM (trener Tadeusz Wiśnik) – 1977
 • I miejsce w piłce nożnej podczas WOM (trener Henryk Mocek) – 1977
 • III miejsce w koszykówce dziewcząt podczas WOM (trener Barbara Smolińska) – 1978
 • III miejsce w piłce ręcznej chłopców podczas WOM (trener Witold Moreń) – 1979
 • I miejsce w piłce nożnej chłopców podczas WOM w Przasnyszu (trener Henryk Mocek) – 1980
 • I miejsce w koszykówce, w piłce ręcznej dziewcząt podczas WOM (trener Barbara Smolińska, Maria Rygalska) – 1981
 • I miejsce w koszykówce chłopców podczas WOM (trener Henryk Mocek, trener Tadeusz Wiśnik) – 1984
 • II miejsce w piłce nożnej chłopców podczas WOM (trener Henryk Mocek, trener Tadeusz Wiśnik) – 1986
 • I miejsce w mistrzostwach wojewódzkich w biegach przełajowych w Komorowie (trenerzy Barbara Smolińska, Halina Grzyb, Marek Maćkowski, Lech Smoliński) – 1988
 • II miejsce w piłce nożnej, w koszykówce chłopców, dziewcząt podczas WOM (trenerzy Henryk Mocek, Tadeusz Wiśnik, Barbara Smolińska, Maria Rygalska') – 1990
 • I miejsce w Wojewódzkiej Spartakiadzie Szkół Rolniczych w Makowie Mazowieckim – 1992
 • I miejsce w punktacji drużyn w przełajach dziewcząt i chłopców w Różanie – 1996
 • I miejsce w koszykówce dziewcząt podczas WOM (trener Jolanta Nowak) – 1999
 • 1/16 finału krajowego, w Erze Ligi Szkolnej w koszykówce męskiej (trener Tomasz Krynicki ) – 2003
 • I miejsce w rejonowych biegach przełajowych w Ostrołęce zajął uczeń ZSP Daniel Mocek – 2012
 • I miejsce w mistrzostwach Powiatu Przasnyskiego w tzw. Liceliadzie (trenerzy Jolanta Nowak, Tomasz Krynicki, Leszek Smoliński, G. Cołosiński, M. Cichocki, S. Rykowski, W. Pietrzak ) – 2005/2015
 • I miejsce ucznia ZSP Jakuba Chrzanowskiego w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Federacji WPC „International Polish Championship in Bench Press RAW, EQ, Powerlifting and Single Deadlift” w wyciskaniu leżąc – 2017
 • I miejsce drużynowo na szczeblu powiatowym tenisa stołowego w Chorzelach – 2019

Kalendarium szkoły[edytuj | edytuj kod]

 • 1923/1939 – powstała Sejmikowa Szkoła Rolnicza w Rudzie
 • 1924/1939 – rozpoczyna działalność Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa
 • 1948/1950 – powstała Publiczna Szkoła Średnia Zawodowa
 • 1948/1951 – dyrektorem Szkoły został Jan Bukowski
 • 1951 – dyrektorem Szkoły został Stanisław Jeliński
 • 1950/1951 – przekształcenie w Zasadniczą Szkołą Zawodową
 • 1951/1950 – zmiana nazwy szkoły na Zasadniczą Szkołę Metalową
 • 1958/2012 –rozpoczyna działalność Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla pracujących i dokształcająca
 • 1959 – wybudowano pawilon na potrzeby szkoły, otwarcie biblioteki szkolnej
 • 1961 – komitetem opiekuńczym szkoły został Państwowy Ośrodek Maszynowy
 • 1962/1971 – wicedyrektorem ZSZ i został Eugeniusz Nałęcz
 • 1963/1965 – budowa nowej szkoły, internatu, warsztatów
 • 1963 – powstaje Technikum Mechaniczne (112)
 • 1965 – został oddany do użytku budynek warsztatów szkolnych
 • 1965/2012 – powstaje Szkoła Przysposobienia Rolniczego, potem Zasadnicza Szkoła Rolnicza
 • 1966 – nawiązanie współpracy Szkoły z Zakładami Wytwórczymi Aparatury Rozdzielczej im.G. Dymitrowa
 • 1967/2006 – rozpoczyna działalność wieczorowe Technikum Mechaniczne po ZSZ, dla pracujących i dorosłych
 • 1969/1978 – dyrektorem został mgr Edward Lemanowicz
 • 1969/1985 – wicedyrektorem ZSZ został Krzysztof Kapkowski
 • 1969/2012 – powstaje liceum (4 i 3 letnie)
 • 1970 – komitetem opiekuńczym Szkoły został 2 Pułk Rozpoznania Radioelektronicznego
 • 1971 – zafunkcjonowało technikum mechaniczne na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej
 • 1971 – powołano drużynę HSPS
 • 1972 – przekształcenie w Zespół Szkół Zawodowych, przyłączenie technikum ekonomicznego, szkoły rolniczej
 • 1972 – zafunkcjonował ośrodek wypoczynkowy „Muszaki”
 • 1973 – reprezentacja szkoły w piłce nożnej zajęła V miejsce w Polsce w turnieju o Puchar Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej
 • 1973/1991 – wicedyrektorem ZSZ został Witold Moreń
 • 1974 – zmarł dyrektor Szkoły, nauczyciel Stanisław Jeliński
 • 1974 – odbył się w Szkole pierwszy koncert artystów z Filharmonii Narodowej
 • 1975/1982 – powstaje Policealne Studium Zawodowe
 • 1976 – z inicjatywy polonisty Józefa Stolarczyka i Teresy Lelińskiej odbyło się w bibliotece spotkanie, prelekcja z regionalistą, nauczycielem Aleksandrem Drwęckim i historykiem, zarazem dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Marianem Rawą z uczniami szkoły
 • 1976/1982 – zafunkcjonowało Technikum po ZSR
 • 1977 – nadanie szkole imienia mjra Henryka Sucharskiego, wręczenie sztandaru
 • 1977 – komitetem opiekuńczym szkoły został ZWAR
 • 1977 – dyrektorem Zasadniczej Szkoły Rolniczej i Technikum Rolniczego został Jerzy Nieżurawski
 • 1977 – powołano w Szkole nowego komendanta Szczepu nr 5 ZHP Grażynę Okoń-Cieślak
 • 1977/1983 – rozpoczyna działalność zaoczne Technikum Rolnicze po ZSR
 • 1977/1981 – rozpoczyna edukację średnie Studium Zawodowe
 • 1978 – dyrektorem została mgr Aleksandra Rutkowska-Szwed
 • 1978/1986 – wicedyrektorem ZSZ został Józef Wacław Prusik
 • 1978/1982 – powstanie zaocznego Liceum Ekonomicznego w Ciechanowie z punktem w Przasnyszu
 • 1980 – I miejsce warsztatów szkolnych w konkursie woj. ostrołęckiego, II miejsce w ogólnopolskim konkursie
 • 1980 – w ramach OHP zorganizowano obóż wędrowny w Bieszczadach
 • 1981 – powstał w ZSZ klub PTTK
 • 1982 – klub PTTK w ZSZ w ośrodku w Muszakach współorganizował dla uczniów kurs młodzieżowych organizatorów turystyki
 • 1983 – wręczenie sztandaru im. „Obrońców Wybrzeża” dla Szczepu nr 5 ZHP przy ZSZ
 • 1985/2001 – został wicedyrektorem ZSZ Henryk Zakrzewski
 • 1985/1987 – rozpoczyna działalność zaoczne Policealne Studium Zawodowe
 • 1986 – podjęła pracę bibliotekarka, specjalistka ds. edukacji komputerowej, instruktorka aktywnej rehabilitacji ZSZ Małgorzata Piastun
 • 1987 – ZSP otrzymała puchar przechodni wojewódzkiego komendanta OHP
 • 1989 – zakończenie działalności przez Szczep nr 5 ZHP przy ZSZ
 • 1989 – zmarł nauczyciel Szkoły Henryk Leliński
 • 1990 – funkcję dyrektora szkoły objęła mgr Teresa Lelińska
 • 1990 – wizyta w Szkole wiceministra edukacji narodowej Aleksandra Łuczaka
 • 1990/2001 – został wicedyrektorem ZSZ Jan Bednarek
 • 1990/2002 – został wicedyrektorem Szkoły Andrzej Wierzbicki
 • 1991 – rozpoczął pracę nauczyciel przedmiotów ekonomicznych Tomasz Ulatowski
 • 1992 – powstała w szkole nowoczesna siłownia
 • 1992 – powołano społeczny komitet budowy Szkoły Rolniczej przy ul. Sadowej 5
 • 1993 – pozyskanie przez Szkołę obiektu przeznaczonego do remontu i modernizacji po byłej stacji obsługi samochodów przy ulicy Gdańskiej 1
 • 1993 – wizyta w Szkole mjr Wiktora Białousa-Bielasa z okazji dorocznego biegu w Dniu Patrona
 • 1995 – poświęcenie sztandaru Szkoły w Krakowie w Katedrze Wawelskiej przez ks. kard. Franciszka Macharskiego podczas IX Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte
 • 1997 – zmarła dyrektor Szkoły, nauczyciel mgr Teresa Lelińska
 • 1997/2001 – został kierownikiem Szkolenia praktycznego ZSZ Romuald Goździołko
 • 1998 – dyrektorem Szkoły został mgr Henryk Mocek
 • 1998/2002 – został wicedyrektorem ZSZ Stanisław Nałęcz
 • 1998 – wicedyrektorem Szkoły został Wojciech Włodarczyk
 • 2000 – oddanie do użytku nowego budynku szkoły przy ulicy Sadowej 5
 • 2001 – oddanie do użytku nowoczesnej hali sportowej
 • 2001/2006 – przekształcenie biblioteki w szkolne centrum informacji, gdzie powstał projekt komputeryzacji
 • 2001/2006 – rozpoczyna edukację Technikum Wieczorowe po ZSZ
 • 2002 – reorganizacja szkoły i powstanie Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych
 • 2002 – powstał z inicjatywy wicedyrektora Andrzeja Wierzbickiego Uczniowski Klub Sportowy „Kontra”
 • 2002 – zmarł nauczyciel szkoły Józef Stolarczyk
 • 2003 – warsztaty szkolne zostały przekształcone w Centrum Kształcenia Praktycznego
 • 2003 – kierownikiem szkolenia praktycznego została Krystyna Soliwodzka
 • 2003 – kierownikiem Centrum Kształcenia Praktycznego został Andrzej Brocki
 • 2003 – w szkole złożył wizytę premier RP Leszek Miller
 • 2004 – w szkole uczyło się 1400 uczniów
 • 2005 – dyrektorem szkoły został mgr inż. Zbigniew Ropelewski
 • 2005 – odbył się pierwszy w szkole Dzień Papieski
 • 2006 – zlikwidowanie ośrodka „Muszaki”
 • 2006 – wicedyrektorem ZSP została Jolanta Siejka
 • 2008 – rozpoczęcie praktyk zagranicznych
 • 2009 – oddano do użytku kompleks sportowy Orlik 2012 przy ulicy Sadowej
 • 2010 – dyrektorem został mgr Andrzej Brocki
 • 2011 – kierownikiem internatu został Michał Wyrzykowski
 • 2012 – dyrektor mgr Andrzej Brocki otrzymał statuetkę za pracę uczniów na rzecz wolontariatu
 • 2012 – absolwenci, maturzyści oddali 31 litrów krwi
 • 2012 – zmarł wieloletni nauczyciel ZSP Tadeusz Wiśnik
 • 2013 – wyremontowano obiekt przy ulicy Gdańskiej
 • 2014 – remont internatu szkolnego ZSP przy ulicy Mazowieckiej
 • 2014 – w szkole uczyło się 967 uczniów
 • 2014 – uroczystość z okazji 90-lecia szkolnictwa zawodowego w Przasnyszu i 50-lecia powstania Technikum Mechanicznego
 • 2017 – przekształcenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego
 • 2017 – pierwsze miejsce w rankingu szkół podczas Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych dla ZSP im. mjr H.Sucharskiego w Przasnyszu
 • 2017 – zostało dekretowane porozumienie o współpracy pomiędzy 5 Brygadą Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, a Zespołem Szkół Powiatowych im. majora Henryka Sucharskiego w Przasnyszu
 • 2018 – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przekazał dla ZSP w Przasnyszu prawie półtora miliona złotych na wyposażenie klasopracowni, staże oraz praktyki krajowe i zagraniczne uczniów i nauczycieli
 • 2018 – w przasnyskim ZSP odbyła się prelekcja z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, który wygłosił Jarosław Jaskólski, kustosz w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
 • 2018 – uczniowie ZSP zakwalifikowali się do finału najlepszych szkół gastronomicznych w Polsce
 • 2019 – uczniowie klas mundurowych ZSP w Przasnyszu uczestniczyli w zajęciach na terenie klubu strzelectwa sportowego „Kaliber” w Mławie
 • 2019 – w ramach obchodów święta Żołnierzy Wyklętych szkołę ZSP w Przasnyszu odwiedził dr Jacek Karczewski – dyrektor muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
 • 2019 – międzyszkolna drużyna „Poland 2” zajęła 3 miejscem podczas Ogólnopolskich Targów Rolniczych Open Farm Agrolympics Poland
 • 2020 – uczennica ZSP w Przasnyszu została wyróżniona dyplomem od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz listem gratulacyjnym od Elżbiety Witek w ramach ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, zainicjowanego przez marszałek Sejmu upamiętniającym zbrodnię katyńską

Dyrektorzy szkoły[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy
Galeria dyrektorów Szkoły (2014)
Edward Lemanowicz (2014)
Dyrektor Rutkowska-Szwed
Z prawej dyrektor Henryk Mocek
Z prawej dyrektor Andrzej Brocki
Wicedyrektor Andrzej Wierzbicki[b]

Osoby związane ze Szkołą[edytuj | edytuj kod]

Z Zespołem Szkół Zawodowych/Ponadgimnazjalnych/Powiatowych było i jest związanych wiele osób. Między innymi byli to i są[5]:

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przekształcenia[edytuj | edytuj kod]

Publiczna Szkoła Dokształcająca Zawodowa → Publiczna Szkoła Średnia Zawodowa → Zasadnicza Szkoła Zawodowa → Zasadnicza Szkoła Metalowa → Zespół Szkół Zawodowych → Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych → Zespół Szkół Powiatowych

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Podczas zjazdu absolwentów klasy z Technikum Mechanicznego z lat 1964–1969.
 2. Był wicedyrektorem Zespołu Szkół Zawodowych w latach 1990–2002.
 3. Uroczystość z okazji 90-lecia szkolnictwa zawodowego w Przasnyszu i 50-lecia technikum.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Edward Lemanowicz, Wojciech Włodarczyk, Bogusław Kruszewski: Szkoła wielu Pokoleń. Przasnysz: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, 2014. ISBN 978-83-921793-7-5.
 • Edward Drwęcki: Monografia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu 1918–1998. Przasnysz: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu, Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, 1998. ISBN 83-86122-36-6.
 • Radosław Waleszczak, Przasnysz i powiat przasnyski w latach 1866–1939. Zarys dziejów, Rada Miejska w Przasnyszu, 1999, ISBN 83-911209-0-2.
 • TPZP, Tradycje Niepodległościowe na Północnym Mazowszu w IX i XX wieku, 2003, wyd. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Forteca, ​ISBN 83-917719-1-2
 • Zespół Szkół Powiatowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Przasnyszu