Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok od frontu
Widok od strony ul. Czajczej
Widok od strony ul. Powstańczej

Zespół mieszkaniowy PGB przy ul. Czajczej – zabytkowy zespół domów mieszkalnych wzniesiony dla niezamożnych lokatorów w 1913 w Poznaniu przy ul. Czajczej róg Powstańczej na Wildzie, w niedużej odległości od centrum dzielnicy – Rynku Wildeckiego.

Obszar Wildy był na przełomie XIX i XX wieku (po włączeniu do miasta) terenem intensywnej zabudowy mieszkalnej, realizowanej przede wszystkim dla gwałtownie rozwijającej się warstwy pracowników najemnych (robotników, kolejarzy i urzędników), związanej z przeżywającymi boom wildeckimi zakładami przemysłowymi. Zabudowa odbywała się m.in. w drodze zawiązywania coraz liczniejszych spółdzielni mieszkaniowych, takich jak np. pierwsza w Poznaniu Spar- und Bauverein.

Budynki przy ulicach Czajczej i Powstańczej wzniosła Poznańska Spółdzielnia Budowlana Użyteczności Publicznej (Posener Gemeinnützige Baugenossenschaft). Wyróżniały się mocno uproszczoną, zwiastującą tendencje modernistyczne, czterokondygnacyjną bryłą. Od strony podwórzy wyposażone były w loggie i balkony. Wspólne urządzenia sanitarne (WC) umieszczono na półpiętrach, a łazienki na strychach i w piwnicach. Mieszkania posiadały niski standard i składały się z jednej lub dwóch izb.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ​ISBN 978-83-7445-018-8
  2. Atlas architektury Poznania, Janusz Pazder (red.), Aleksandra Dolczewska, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2008, s. 96, ISBN 978-83-7503-058-7, OCLC 316600366.
  3. Praca zbiorowa, Poznań – spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004, s.78, ​ISBN 83-89525-07-0