Zespół stresu opiekuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zespół stresu opiekuna (ang. caregiver stress syndrome) − stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, występujący u osób długotrwale opiekujących się osobą niesamodzielną (starszą lub przewlekle chorą) z powodu funkcjono­wania w przewlekłym stresie, któ­ry towarzyszy sprawowaniu tej opie­ki, oraz zaniedbywania wła­snych potrzeb[1].

Wśród objawów występują: bezczynność[2], bezsenność, brak apetytu[1], chroniczne zmęczenie[3], dolegliwości bólowe[1], drażliwość, niepokój, problemy z koncentracją[3], poczucie winy, uczucie pustki[1], zaniedbywanie obowiązków[3] i nieświadome przejęcie objawów podopiecznego[2], a u części opiekunów dochodzi do rozwoju uzależnienia (np. od alkoholu, od tytoniu)[3].

Wśród jego głównych przyczyn znajdują się rezygnacja z życia zawodowego i towarzyskiego z powodu obowiązków związanych z opieką nad chorym, pozostawienie samemu sobie, pozbawienie wsparcia innych osób, presja otoczenia na rzecz pełnego zaangażowania w obowiązki opiekuńcze[1].

Profilaktyka obejmuje wygospodarowanie czasu wolnego na odpoczynek[1], szukanie wsparcia emocjonalnego i wsparcia w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych[3] oraz pozwolenie sobie na odczuwanie negatywnych emocji wobec siebie i podopiecznego[2]. Nieleczony zespół może prowadzić do rozwoju depresji (w zależności od badań występuje ona u 11%[1] lub 30% badanych)[4].

Efektem zespołu stresu opiekuna osoba nią dotknięta przestaje być zdolna do dalszej opieki i stara się przerzucić ją na inne instytucje. Wiąże się to ze zjawiskiem nieuzasadnionych hospitalizacji albo odmawiania zabrania wypisanego podopiecznego do domu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Barbara Łukawska: Zespół stresu opiekuna (pol.). 2013-03-27. [dostęp 2015-08-02].
  2. a b c Dariusz Brzezicki: Mniej znane choroby. Zespół stresu opiekuna (pol.). NaTemat.pl. [dostęp 2015-08-02].
  3. a b c d e Caregiver Stress and Burnout (ang.). Helpguide.org. [dostęp 2015-08-02].
  4. a b Zespół stresu opiekuna: rodziny osób niesamodzielnych wymagają wsparcia (pol.). W: Rynek Zdrowia [on-line]. Grupa PTWT SA, 2015-07-31. [dostęp 2015-08-02].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.