Zhang’an Guanding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zhang’an Guanding 章安灌頂
Ilustracja
Zhang’an Guanding
Data urodzenia 561
Data śmierci 632
Szkoła tiantai
Nauczyciel Zhiyi
Następca Zhiwei
Zakon mahajana

Zhang’an Guanding (chiń. 章安灌頂; pinyin: Zhāng’ān Guàndǐng; 561-632) – chiński mnich buddyjski, piąty (lub drugi) patriarcha szkoły tiantai.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mając lat 27, czyli w roku 587, spotkał 50-letniego Zhiyi, który wykładał Sutrę Lotosu w Jinling (dzisiejszym Nankinie) i został jego uczniem. Prawdopodobnie wykłady odbywały się w klasztorze Guangzhe, gdyż wiadomo, iż Zhiyi po jedenastoletnim odosobnieniu na górze Tiantai udał się do Jinling i zamieszkał w tym właśnie klasztorze.

W roku 588 armia dynastii Sui podbiła cały ten region i zdobyła Jinling, więc zarówno mistrz jak i jego uczeń musieli uciekać z miasta rozdzieliwszy się. Guanding odnalazł swego nauczyciela na górze Lu i towarzyszył mu do Jingzhou, w którym zapisał wykłady nauczyciela, wydane później jako Głębokie znaczenie 'Sutry Lotosu' i Wielka koncentracja i wgląd (wykłady odbyły się w 593 roku w klasztorze Yuquan w Jingzhou)[1].

Mając 69 lat opracował i wydał jedno z trzech głównych dzieł Zhiyi - Słowa i zdania 'Sutry Lotosu' , oparte na wykładach nauczyciela z 587 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daisaku Ikeda. The Flower of Chinese Buddhism. Str. 115

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Daisaku Ikeda. The Flower of Chinese Budddhism. Weatherhill, Nowy Jork, 1997. Str. 205 ​ISBN 0-8348-0393-3