Zhiyuan si

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zhiyuan si 执园寺
Zhishu an
Państwo  Chiny
Miejscowość Jiuhuajie
Kościół chan
Rodzaj klasztoru klasztor buddyjski
Właściciel Chińskie Stowarzyszenie Buddyjskie
Prowincja Anhui
Typ zakonu męski
Materiał budowlany drewno, cegły
Data budowy ok. 1550
Położenie na mapie Chin
Mapa lokalizacyjna Chin
Zhiyuan si 执园寺
Zhiyuan si 执园寺
Ziemia30°29′00″N 117°47′58″E/30,483333 117,799444

Zhiyuan si (Klasztor Przemienienia, chiń. 执园寺; pinyin: Zhīyuán sì) – chiński klasztor buddyjski, położony na górze Jiuhua w prowincji Anhui. Znany także jako Zhīyuán chánsì (祗园禅寺) oraz błędnie Qiyuan.

Historia klasztoru[edytuj | edytuj kod]

Klasztor został wybudowany w okresie dynastii Ming w połowie XVI wieku na jednej z czterech świętych gór buddyzmu chińskiego - Jiuhua. Kiedyś było to potężne centrum buddyjskie, w którym znajdowało się kilkaset świątyń i klasztorów. Do dziś, głównie dzięki ekscesom rewolucji kulturalnej przetrwało ich zaledwie 82[1]. Pierwotnie klasztor ten nosił nazwę Zhishu (Zhǐshù ān, 纸樹庵), czyli był raczej pustelnią. Stopniowo był rozbudowywany, zwłaszcza w okresie dynastii Qing, aż liczył ponad dziesięć głównych budynków. Obecna nazwa nawiązuje do ogrodu, w którym nauczał w Indiach Budda. Klasztor wspiera się na wzgórzu Dongya, a przed nim znajduje się wzgórze Tygrysa, leżące w wiosce Jiuhuajie.

Po minięciu bramy oprócz większych budynków jest sporo pawilonów pełnych rzeźb i innych cennych obiektów. Większe budynki to Lingshan, kwadratowy Tianwang i Daxiongbao. Inne to Fatang, Zhaitang, Fangzhangliao, Yiboliao, Daliao, Xiaoliao, Chantang. Po wschodniej stronie znajdują się Cangjing i Shangketang.

Główny budynek skrywa typową trójcę buddyjską, z Buddą siedzącym na lotosowym tronie. Trójca otoczona jest posągami arhatów (chiń. luóhàn, 罗汉). Wejście ozdobione jest napisem wykaligrafowanym przez uczonego, polityka i kaligrafa - Yu Yourena.

W klasztorze odbywają się coroczne festiwale, m.in. obchodzi się urodziny bodhisattwy Dizanga (skt Ksitigarbha, chiń. Dayuan Dizang Pusa) ostatniego dnia siódmego miesiąca księżycowego.

Klasztor jest jednym ze 142 głównych klasztorów Chin.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Qianseng - wielki garnek, w którym przygotowywano jedzenie w czasie różnych religijnych spotkań.

Adres klasztoru[edytuj | edytuj kod]

  • Zhiyuan si, Jiuhuajie, Jiuhua shan, Anhui, China

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Różne źródła podają różne liczby - od minimum 60

Bibliografia/źródła[edytuj | edytuj kod]