Zimowe Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zimowe Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2013
2017 Winter Military World Games
Annecy 2013
Francja
2021
Ilustracja
Stolica igrzysk  Rosja
Soczi
Liczba ekip 25
Liczba sportowców 1000
Liczba konkurencji 44 w 7 dyscyplinach
Otwarcie 23 lutego 2017
Zamknięcie 27 lutego 2017
Zwycięzca klasyfikacji medalowej:
 Rosja

3. Zimowe Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe – międzynarodowe, multidyscyplinarne zawody dla sportowców-żołnierzy, które odbyły się w Soczi w okresie od 23 do 27 lutego 2017 roku[1].

W zawodach, które uroczyście rozpoczął premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew, wzięło udział ok. 1000 zawodników z ponad 25 krajów świata skupionych w CISM[2]. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Rosji łącznie 42 (w tym 22 złote, 9 srebrne oraz 11 brązowe).

Wybór gospodarza, obiekty sportowe[edytuj | edytuj kod]

Soczi zostało wybrane jako miasto gospodarza 3. Zimowych Igrzysk Wojskowych na 70. walnym zgromadzeniu Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych, które odbyło się w Kuwejcie w 2015[3][4]. Igrzyska wojskowe odbyły się w kompleksach sportowych zbudowanych na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014. Obiekty sportowe składały się z dwóch kompleksów: Parku Olimpijskiego i Krasnej Polany.

Harmonogram zawodów[edytuj | edytuj kod]

W poniższym kalendarzu Zimowych Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych 2017 zaprezentowano dni, w których rozdane zostały medale w danej zimowej dyscyplinie sportowej (niebieski kolor), rozegrane zostały eliminacje (jasnoniebieski kolor), dokonano ceremonii otwarcia i zamknięcia zimowych igrzysk wojskowych (kolor zielony). Patrol wojskowy w Soczi został potraktowany jako jedna z konkurencji biathlonu.

Legenda
Ceremonia E Eliminacje Finały (rozegrane w danym dniu)
Harmonogram zimowych igrzysk wojskowych Soczi 2017
Luty 2017 24 lutego 25 lutego 26 lutego 27 lutego Medale
Ceremonia O Z
Biathlon Biathlon pictogram.svg 4 1 2 7
Cross-country Cross country skiing pictogram.svg 4 2 6
Narciarski bieg na orientację Ski-orienteering pictogram.svg 2 2 4 8
Narciarstwo alpejskie Alpine skiing pictogram.svg 2 2 4
Short track Short track speed skating pictogram.svg 2 2 1 5
Skialpinizm Ski mountaineering pictogram.svg 2 4 6
Wspinaczka sportowa Climbing pictogram.svg E 4 2 2 8
Medale 12 11 9 12 44


Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
slalom Włochy Stefano Gross 1:30,82 Włochy Manfred Mölgg 1:31.01 Włochy Cristian Deville 1:31.42
slalom drużynowo  Włochy
Manfred Mölgg
Stefano Gross
Cristian Deville
4:33,25  Niemcy
Hansi Schwaiger
Fabian Gratz
Carlo Dorn
4:47,50  Iran
Nima Baha
Behnam Kia Shemshaki
Porya Saveh Shemshaki
5:03,93

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
slalom Włochy Irene Curtoni 1:38,51 Białoruś Marija Szkanowa 1:38,93 Francja Laurie Mougel 1:38,97
slalom drużynowo  Włochy  Rosja  Chiny

Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
biathlon – sprint 10 km
szczegóły
Rosja Maksim Cwietkow 27:01,3
(0+1)
Bułgaria Władimir Iliew 27:15,2
(0+3)
Bułgaria Krasimir Anew 27:16.2
(0+1)
biathlon – sprint 10 km (drużynowy)
szczegóły
 Rosja
Maksim Cwietkow
Matwiej Jelisiejew
Siergiej Klaczin
1:24:10,2  Austria
David Komatz
Peter Brunner
Kevin Plessniter
1:24:55,4  Włochy
Thierry Chenal
Riccardo Romani
Maikol Demetz
1:27:30,4
20 km wyścig patrolowy
szczegóły
 Rosja
Alexej Kornev
Matwiej Jelisiejew
Siergiej Klaczin
Eduard Łatypow
52:13,1
(0+0+0)
 Francja
Clement Arnaud
Baptiste Jouty
Antonin Guigonnat
Damien Tarantola
52:34,4
(1+1+1)
 Austria
Klaus Leitinger
David Komatz
Peter Brunner
Kevin Plessniter
52:39,8
(1+1+0)

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
biathlon – sprint 7,5 km
szczegóły
Słowenia Teja Gregorin 22:19,5
(0+0)
Rosja Tatjana Akimowa 23:03,3
(0+0)
Rosja Uljana Kajszewa 23:34,8
(1+0)
biathlon – sprint 7,5 km (drużynowy)
szczegóły
 Rosja
Tatjana Akimowa
Uljana Kajszewa
Galina Nechkasova
1:10:38,2  Francja
Enora Latuillière
Coline Varcin
Estelle Mougel
1:14:25,1  Chiny
Yuanmeng Chu
Zhaohan Zhang
Xuelan Wang
1:18:49.3
15 km wyścig patrolowy
szczegóły
 Francja
Coline Varcin
Estelle Mougel
Enora Latuillière
Coraline Thomas Hugue
52:34,4
(1+1+1)
 Rosja
Galina Nechkasova
Anastasija Zagorujko
Uljana Kajszewa
Lidia Durkina
47:14,3
(2+1+0)
 Chiny
Xue Lan Wang
Yuan Meng Chu
Zhao Han Zhang
Shuang Chen
51:51,5
(1+2+3)

Sztafeta mieszana[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Zawodniczka/Zawodnik Zawodniczka/Zawodnik Zawodniczka/Zawodnik
sztafeta mieszana
szczegóły
 Austria
Dunja Zdouc
Katharina Innerhofer
Peter Brunner
David Komatz
1:19:51,7
(0+0) (0+1)
(0+1) (0+1)
(0+0) (2+3)
(0+0) (0+2)
 Francja
Coline Varcin
Enora Latuillière
Baptiste Jouty
Antonin Guigonnat
1:19:51,7
(0+0) (0+1)
(0+1) (0+1)
(1+3) (0+3)
(0+1) (0+3)
 Rosja
Uljana Kajszewa
Galina Nechkasova
Matwiej Jelisiejew
Maksim Cwietkow
1:22:51,1
(0+1) (0+1)
(1+3) (2+3)
(0+2) (0+1)
(0+0) (2+3)

Cross-country[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
15 km st. dowolnym Rosja Aleksiej Czerwotkin 34:41,2 Francja Damien Tarantola 34:52,2 Francja Paul Goalabre 35:08,5
15 km drużynowo st. dowolnym  Francja
Damien Tarantola
Paul Goalabre
Clement Arnault
1:45:39,1  Rosja
Aleksiej Czerwotkin
Dienis Spicow
Artiom Malcew
1:45:40,8  Finlandia
Kusti Kittilae
Juho Mikkonen
Teemu Harkonen
1:48:12,5
sprint drużynowy  Rosja
Artiom Malcew
Nikołaj Moriłow
20:36,70  Francja
Clement Arnault
Paul Goalabre
20:36,80  Finlandia
Kusti Kittilae
Juho Mikkonen
20:37,02

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
10 km st. dowolnym Niemcy Theresa Eichhorn 27:28,8 Francja Coraline Hugue 27:43,9 Włochy Francesca Baudin 27:46,0
10 km drużynowo st. dowolnym  Rosja
Natalja Korostielowa
Lidia Durkina
Natalja Iljina
1:25:21,5 N/A
sprint drużynowy  Rosja
Natalja Iljina
Natalja Korostielowa
22:11,36  Szwajcaria
Alina Meier
Fabiana Wieser
22:23,98  Włochy
Chiara De Zolt Ponte
Francesca Baudin
22:33,41

Narciarski bieg na orientację[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
sprint Rosja Eduard Chrennikow 17,15 Bułgaria Stanimir Bełomaszew 17,57 Rosja Stepan Malinowskij 19.29
bieg średni Rosja Eduard Chrennikow 39,22 Bułgaria Stanimir Bełomaszew 42,20 Rosja Wladimir Ignatow 43,03
sztafeta  Rosja
Stepan Malinowskij
Wladimir Ignatow
Eduard Chrennikow
1:05:52  Francja
Rudy Gouy
Yann Debayle
Baptiste Fuchs
1:12:30  Szwajcaria
Sven Stefan Aschwanden
Tobias Michael Lutz
Andring Kappenberger
1:14:27
sprint drużynowy
(sprint + bieg średni)
 Rosja
Eduard Chrennikow
Stepan Malinowskij
Eduard Chrennikow
Andrej Lamow
1:59:09  Finlandia
Eevert Toivonen
Sampo Hyppoelae
Eevert Toivonen
Sampo Hyppoelae
2:14:06  Francja
Yann Debayle
Baptiste Fuchs
Rudy Gouy
Baptiste Fuchs
2:20:38

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
sprint Rosja Tatiana Oborina 17,54 Rosja Maria Keczkina 18,11 Rosja Anastazja Krawtczenko 18,55
bieg średni Rosja Maria Keczkina 35,33 Rosja Tatiana Oborina 38,44 Bułgaria Antonija Grigorowa-Burgowa 39.28
sztafeta  Rosja
Tatiana Oborina
Anastazja Krawtczenko
Maria Keczkina
56:55  Francja
Lou Denaix
Gaëlle Barlet
Élodie Bourgeois-Pin
1:09:51  Kazachstan
Asem Nazyrova
Elmira Mołdaszewa
Olga Nowikowa
1:11:35
sprint drużynowy
(sprint + bieg średni)
 Rosja
Maria Keczkina
Tatiana Oborina
Tatiana Oborina
Maria Keczkina
1:50:22  Kazachstan
Olga Nowikowa
Asem Nazyrova
Olga Nowikowa
Asem Nazyrova
2:08:15  Francja
Élodie Bourgeois-Pin
Gaelle Barlet
Gaëlle Barlet
Lou Denaix
2:25:00

Skialpinizm[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
indywidualnie Francja Alexis Sevennec 53,38 Włochy Manfred Reichegger 55,23 Hiszpania Miguel Caballero Ortega 0:56,06
sztafeta  Włochy
Manfred Reichegger
Robert Antonioli
Richard Tiraboschi
2:51:25  Francja
Alexis Sevennec
Bastien Fleury
Franck Asserquft
2:53:26  Hiszpania
Miguel Caballero Ortega
Luis Alberto Hernando
Francisco Javier Navarro
2:57:23
wyścig drużynowy  Hiszpania
Miguel Caballero Ortega
Luis Alberto Hernando
1:56:09  Francja
Bastien Fleury
Alexis Sevennec
1:56:17  Włochy
Manfred Reichegger
Daniel Antonioli
1:57:24

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
indywidualnie Francja Adele Milloz 1:09,01 Włochy Gloriana Pellissier 1:12,18 Francja Nathalie Mieuzet 1:14,48
sztafeta  Rosja
Ekaterina Mitiaeva
Svetlana Berezan
Ekaterina Burlakova
4:11:44 N/A
wyścig drużynowy  Francja
Letizia Roux
Adelle Milloz
2:28:09  Rosja
Ekaterina Mitiaeva
Svetlana Berezan
2:53:29 N/A

Short track[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
500 m Xu Hongzhi 42,065 Yang Shuai 42,075 Rosja Denis Ayrapetyan 42,368
1500 m Korea Południowa Jin Kim Sun 1:25,574 Włochy Yuri Confortola 1:26,861 Xu Hongzhi 1:29,004

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
500 m Włochy Arianna Fontana 43,989 Yang Yang 44,061 Rosja Eugenia Zacharowa 44,139
1500 m Włochy Arianna Fontana 1:31,884 Yang Yang 1:31,943 Wang Runyuan 1:32,234

Sztafeta mieszana[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Zawodniczka/Zawodnik Zawodniczka/Zawodnik Zawodniczka/Zawodnik
3000 m Włochy Arianna Fontana
Włochy Elena Viviani
Korea Południowa Jae Min Hwang
Rosja Daniił Eybog
4:05,281 Rosja Eugenia Zacharowa
Rosja Jekaterina Konstantinowa
Włochy Yuri Confortola
Włochy Nicola Rodigari
4:05,913 Wang Runyuan
Wu Yi
Yang Shuai
Ning Qipeng
4:06,570

Wspinaczka sportowa[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik Drużyna/Zawodnik
prowadzenie
szczegóły
Austria Jakob Schubert TOP 1:09 Słowenia Domen Škofic TOP 1:21 Włochy Marcello Bombardi TOP 1:13
bouldering
szczegóły
Rosja Wadim Timonow Francja Manuel Cornu Słowenia Domen Škofic
wspinaczka klasyczna
szczegóły
Rosja Siergej Luzeckij 31,22 (F) Austria Jakob Schubert 39,28 (F) Rosja Wadim Timonow 38,27 (F)
wspinaczka na szybkość
szczegóły
Rosja Siergej Luzeckij 6.36 (F) Włochy Leonardo Gontero 6.37 (F) Rosja Wadim Timonow 6.53 (F)

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Złoto Złoto Wynik Srebro Srebro Wynik Brąz Brąz Wynik
Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka Drużyna/Zawodniczka
prowadzenie
szczegóły
Austria Jessica Pilz TOP 1:41 Austria Katharina Posch TOP 1:44 Słowenia Mina Markovič TOP 2:22
bouldering
szczegóły
Austria Jessica Pilz Rosja Olga Jakowlewa Słowenia Mina Markovič
wspinaczka klasyczna
szczegóły
Rosja Anna Cyganowa 49,36 (F) Austria Jessica Pilz 52,35 (F) Rosja Jewgenija Lapshina 53,49 (F)
wspinaczka na szybkość
szczegóły
Rosja Anna Cyganowa 8,21 (F) Francja Aurélia Sarisson 12.16 (F) Rosja Daria Kan 8.51 (F)

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

     * Gospodarz zawodów został zaznaczony tym kolorem.

Miejsce Państwo Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Razem
Razem
1  Rosja* 22 9 11 42
2  Włochy 8 6 6 20
3  Francja 6 12 5 23
4  Austria 4 4 1 9
5  Korea Południowa 2 0 0 2
6  Chiny 1 3 6 10
7  Słowenia 1 1 3 5
8  Niemcy 1 1 0 2
9  Hiszpania 1 0 2 3
10  Bułgaria 0 3 2 5
11  Finlandia 0 1 2 3
12  Kazachstan 0 1 1 2
 Szwajcaria 0 1 1 2
14  Białoruś 0 1 0 1
15  Iran 0 0 1 1
Ogółem (15 państw) 46 43 41 130

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. III Zimowe Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe - Harmonogram zawodów, cismsochi2017.ru/sports-schedule [dostęp 2017-02-23] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-06] (ros.).
  2. Oficjalna strona III Zimowych Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, cismsochi2017.ru [dostęp 2017-02-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-25] (ang. • ros.).
  3. 70th CISM General Assembly & Congress in Kuwait City (Kuwait) - 2015, milsport.one/cism [dostęp 2019-11-12] (ang.).
  4. Sochi zostaje wybrane jako miejsce Światowych Zimowych Igrzysk Wojskowych 2017, ria.ru [dostęp 2015-05-22] (ros.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]