Zjednoczona Prawica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Zjednoczona Prawica (Izrael).
Zjednoczona Prawica
Skrót ZP
Przewodniczący Jarosław Gowin
Data założenia 11 lipca 2014
Data rozwiązania 11 listopada 2015
Partie
członkowskie
Solidarna Polska, Polska Razem
Ideologia polityczna konserwatyzm
Banery Solidarnej Polski i Polski Razem przy wejściu do pokoju nr 134 w gmachu Sejmu

Zjednoczona Prawicaklub parlamentarny o charakterze prawicowym funkcjonujący w Sejmie VII kadencji i Senacie VIII kadencji, zrzeszający posłów i senatora Solidarnej Polski oraz Polski Razem. Do 6 marca 2015 działający pod nazwą Sprawiedliwa Polska.

Powstanie Klubu Poselskiego Sprawiedliwa Polska ogłoszono 11 lipca 2014 (zarejestrowany został cztery dni później). Utworzyło go 12 posłów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro (wcześniej tworzący własne koło) i 3 posłów Polski Razem Jarosława Gowina (uprzednio niezrzeszonych). Przewodniczącym klubu został prezes Polski Razem Jarosław Gowin, wiceprzewodniczącymi Beata Kempa i Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski oraz Jacek Żalek z Polski Razem[1][2], a rzecznikiem prasowym Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

19 lipca 2014 Solidarna Polska i Polska Razem podpisały porozumienie o współpracy z Prawem i Sprawiedliwością, zakładające start tych partii z list PiS w kolejnych wyborach (samorządowych – do większości sejmików województw – oraz parlamentarnych), a także wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Polski[3].

25 lipca 2014 do klubu dołączył senator Polski Razem Kazimierz Jaworski, w związku z czym Klub Poselski Sprawiedliwa Polska przekształcił się w Klub Parlamentarny. 29 listopada do klubu przystąpił bezpartyjny poseł Krzysztof Popiołek, zaś następnego dnia poseł Jarosław Żaczek z Solidarnej Polski został wybrany w wyborach samorządowych na burmistrza Ryk, w związku z czym wygasł jego mandat poselski.

6 marca 2015 klub Sprawiedliwa Polska przyjął nową nazwę „Zjednoczona Prawica”. Także Polska Razem Jarosława Gowina przyjęła wówczas nową pełną nazwę „Polska Razem Zjednoczona Prawica”. Klub ZP złożył wniosek o odwołanie niezwiązanej z żadnym klubem wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, sygnalizując wolę wystąpienia o własnego wicemarszałka[4] (ostatecznie w lipcu Sejm nie zgodził się na włączenie wniosku do porządku obrad).

11 września 2015 liczba posłów klubu wzrosła do 16, poprzez przystąpienie do niego Andrzeja Kani, który przeszedł z PO do Polski Razem[5].

W wyborach parlamentarnych w 2015, zgodnie z umową, Solidarna Polska i Polska Razem wystartowały z list PiS, a wybrani z ramienia tej partii parlamentarzyści w nowej kadencji znaleźli się w klubie parlamentarnym PiS (mandaty w Sejmie w wyniku wyborów zdobyło 9 przedstawicieli Solidarnej Polski i 8 Polski Razem, a w Senacie 6 Polski Razem i 2 Solidarnej Polski).

W przestrzeni publicznej mianem „Zjednoczonej Prawicy” często określa się całą koalicję PiS, Polski Razem/Porozumienia, Solidarnej Polski i powstałej w 2017 Partii Republikańskiej (do wyborów w 2015 członem nieformalnej koalicji była także startująca wówczas z list PiS Prawica Rzeczypospolitej, jednak ze względu na częściowe niedotrzymanie przez PiS umowy dotyczącej umieszczania kandydatów na listach uznała umowę z tą partią za zerwaną[6]).

Parlamentarzyści[edytuj | edytuj kod]

Posłowie na Sejm VII kadencji[edytuj | edytuj kod]

stan na koniec kadencji

Wcześniejszy poseł na Sejm VII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Senator VIII kadencji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Sprawiedliwa Polska” – to nowy klub, który powstanie w sejmie. wp.pl, 11 lipca 2014. [dostęp 11 lipca 2014].
  2. SPRAWIEDLIWA POLSKA – powstał nowy Klub Parlamentarny. solidarna.org, 11 lipca 2014. [dostęp 21 lipca 2016].
  3. Jarosław Kaczyński podpisał porozumienie ze Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem. wp.pl, 19 lipca 2014. [dostęp 19 lipca 2014].
  4. Klub Jarosława Gowina chce odwołania Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. wp.pl, 6 marca 2015. [dostęp 6 marca 2019].
  5. Poseł Andrzej Kania odchodzi z Platformy Obywatelskiej!. moja-ostroleka.pl, 11 września 2015. [dostęp 11 września 2015].
  6. PiS wykluczył Prawicę Rz. z koalicji. Jest reakcja!. prawapolityka.pl, 9 czerwca 2016. [dostęp 28 stycznia 2018].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]