Zofia Beisertówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Beisertówna
Kama
strzelec strzelec
Data i miejsce urodzenia 14 sierpnia 1922
Wolne Miasto Gdańsk
Data i miejsce śmierci 1 września 1944
Warszawa
Przebieg służby
Lata służby 1941-1944
Siły zbrojne Armia Krajowa
Jednostki Zgrupowanie Pułku Baszta
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
*Powstanie warszawskie
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920-1941) Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
Grób Haliny i Zofii Beisertówien

Zofia Beisertówna, Zofia Beisert pseudonim Kama (ur. 14 sierpnia 1922 w Gdańsku, zm. 1 września 1944 w Warszawie) – żołnierz AK.

Córka Edmunda i Elwiry z Olszowskich (kuzynka generała Stefana Roweckiego ps. "Grot"). Ukończyła szkołę średnią. Harcerka, ochotniczka z hufca szkolnego PWK w Gdyni.

Podczas okupacji przebywała w Warszawie. Od 1941 w ZWZ, łączniczka i sanitariuszka. Od 1942 w kompanii "Orzeł" batalionu "Baszta", a od 1943 zastępowa łączniczek kompanii K-1 batalionu "Karpaty" pułku AK "Baszta". W maju 1944 po wpadce i śmierci dowódcy tegoż batalionu kapitana Józefa Chlipały ps. "Lubański" udało jej się uprzedzić o tym osoby mające wyznaczony z nim kontakt.

W powstaniu warszawskim 22 sierpnia 1944 wspólnie z 3 łączniczkami i sanitariuszką zabierając nosze przekradła się z Sadyby na Ursynów, skąd wyniosły i ukryły ciężko rannego zastępcę dowódcy plutonu podchorążego Zygmunta Dąbrowskiego ps. "Ban".

Poległa 1 września na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ulicą Ludwika Idzikowskiego w natarciu, jakie wyszło z Królikarni na Sadybę. Pochowana wraz z siostrą Haliną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Odznaczona pośmiertnie:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]