Zofia Kilanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia Kilanowicz (ur. 15 maja 1963 w Nowym Targu)[1] – polska śpiewaczka operowa, sopran.

Po ukończeniu Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Heleny Łazarskiej. Już w czasie studiów odniosła sukcesy, będąc laureatką Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, czy też im. Dworaka w Karlowych Warach. Otrzymała nagrodę Elly Ameling na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Hertogenbosch.

Karierę operową rozpoczęła w Warszawskiej Operze Kameralnej, wykonując partię Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Mozarta. W 1990 debiutowała na scenie Królewskiej Opery w Brukseli partią Drusilli w Koronacji PoppeiMonteverdiego i przez następnie 10 lat była solistką tejże opery.

Działalność Oratoryjno-Kantatowa[edytuj | edytuj kod]

Zofia Kilanowicz jest wykonawczynią repertuaru oratoryjno-kantatowego. Występowała wielu krajach Europy podczas takich festiwali, jak:

Jej repertuar obejmuje dzieła począwszy od baroku, aż po utwory współczesne. W tym repertuarze śpiewała pod dyrekcją m.in. Helmutha Rillinga, Sylvaina Cambrelinga, Yehudi Menuhina, Witolda Lutosławskiego, Kazimierza Korda, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, Jacka Kaspszyka i Antoniego Wita.

Dokonała nagrań m.in. Pieśni muezina szalonego i Słopiewni, Karola Szymanowskiego wraz z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Leona Botsteina, II Symfonii „Kopernikowskiej” wraz z Andrzejem Dobberem pod dyrekcją Antoniego Wita oraz dwóch nagrań III Symfonii „Pieśni Żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego pod batutą Antoniego Wita i Jacka Kaspszyka, Holocaust Memorial Cantata, Marty Ptaszyńskiej wraz z Ryszardem Minkiewiczem i Robertem Gierlachem pod dyrekcją Yehudi Menuhina, a także pieśni Fryderyka Chopina.

Ważniejsze kreacje operowe[edytuj | edytuj kod]

Wolfganga Amadeusa Mozarta[edytuj | edytuj kod]

Claudia Monteverdiego[edytuj | edytuj kod]

Henry’ego Purcella[edytuj | edytuj kod]

Karola Szymanowskiego[edytuj | edytuj kod]

Wystąpiła w takich operach jak:

Ważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kosińska: Zofia Kilanowicz (pol.). culture.pl. [dostęp 2011-09-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]