Zofia Koniarkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zofia Koniarkowa
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1876
Bogucice
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 1963
Katowice
Zawód, zajęcie lekarz weterynarii
Odznaczenia
Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi II stopnia Gwiazda Górnośląska

Zofia Koniarkowa (primo voto Kocurkowa, secundo voto Hruszkowa) (ur. 11 maja 1876 w Bogucicach, zm. 10 kwietnia 1963 w Katowicach) – katowicka działaczka społeczna i radna miejska, uczestniczka powstań śląskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Piotra Wróbla i Franciszki Skiba, a wnuczką Kazimierza Skiby, przedostatniego sołtysa wsi Katowice. Przez całe życie związana była z Bogucicami, dzięki czemu uzyskała przydomek "Królowej" tej dzielnicy. Podczas powstań, prawdopodobnie jako członkini Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska była kurierką i sanitariuszką oraz brała udział w akcjach pomocniczych. Pracowała w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, użyczając własnego mieszkania na potrzeby Komitetu. W latach 1929-1939 pełniła funkcję radnej miejskiej. Walczyła m.in. o poprawę losu rodzin, koczujących na hałdzie kopalni "Ferdynand", zarzucając władzom Katowic, że dokonują ich kosztem inwestycji (lodowisko Torkat, kąpielisko na Bugli).

Była członkinią licznych organizacji. m.in. Towarzystwa Śpiewaczego "Lira", Towarzystwa Polek w Katowicach (któremu prezesowała w latach 1918-1921) oraz Katolickiego Towarzystwa Polek w Katowicach (należała do Zarządu Głównego). Była również założycielką Związku Matek Katolickich[1]. W 1930 zorganizowała akcję protestacyjną przeciwko uwięzieniu Wojciecha Korfantego w Brześciu nad Bugiem. W latach II wojny światowej - mimo powstańczej przeszłości - najprawdopodobniej uniknęła aresztowania, władze nałożyły na nią jednak areszt domowy.

Trzykrotnie wychodziła za mąż, z małżeństw miała sześcioro dzieci. Jej wnukiem był Józef Kocurek - samorządowiec i wiceprezydent Katowic w latach 1998-2010.

Została pochowana na cmentarzu w Bogucicach.

Za swe zasługi została odznaczona Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Gwiazdą Górnośląską. Imieniem Zofii Koniarkowej została nazwana katowicka ulica, położona w dzielnicy Bogucice, łącząca ulice: Walerego Wróblewskiego i Leopolda Markiefki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Bogucic (pol.). www.bogucice.katowice.opoka.org.pl. [dostęp 2014-12-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]