Zwalista Kopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwalista Kopa (słow. Weszterova kopa, niem. Weszter-Koppe, węg. Weszter-púp) – turnia w słowackich Tatrach Wysokich, w bocznej grani odchodzącej na południowy wschód od Małej Wysokiej. Znajduje się pomiędzy Wyżnią Zwalistą Szczerbiną i Niżnią Zwalistą Szczerbiną[1]. Wznosi się na wysokość 2420 m[2]. W kierunku południowo-zachodnim opada do Doliny Wielickiej, w kierunku północno-zachodnim stromą ścianą do Klimkowego Żlebu[3].

Polskie nazewnictwo pochodzi od Zwalistej Turni, natomiast nazwy niemiecka, słowacka i węgierska zostały nadane na cześć Paula Wesztera, który w 1888 r. wraz ze swymi szwagrami założył miejscowość Tatrzańska Polanka[3].

Przez Zwalistą Kopę nie wiodą żadne znakowane szlaki turystyczne, natomiast prowadzi przez nią popularna wśród taterników tzw. Droga Tetmajera z Małej Wysokiej na Staroleśny Szczyt[4].

Pierwsze wejścia turystyczne letnie: Edward Koelichen, Jan Koelichen, Franciszek Krzyształowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Klemens Bachleda, Jan Bachleda Tajber, Józef Haziak i Jan Obrochta Tomkowy, 14 sierpnia 1892 r[3].

Zwalista Kopa i Zwalista Turniczka. Widok z Doliny Staroleśnej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czterojęzyczny słownik. Tatry Wysokie. [dostęp 2018-06-07].
  2. Najwyższe szczyty Tatr. [dostęp 2018-06-07].
  3. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XIII. Litworowy Szczyt – Staroleśna Szczerbina. Warszawa: Sport i Turystyka, 1967, s. 105–107.
  4. Przewodnik taternicki. Grań Mała Wysoka-Sławkowski Szczyt. [dostęp 2018-06-07].