Związek Uchodźców Śląskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Związek Uchodźców Śląskich
Państwo  Polska
Data założenia 1926
Rodzaj stowarzyszenia Związek stowarzyszeń
Członkowie ok. 59 tysięcy
brak współrzędnych

Związek Uchodźców Śląskich – polska międzywojenna organizacja społeczna grupująca uchodźców politycznych z niemieckiej części Śląska, którzy po powstaniach śląskich uciekli przed represjami bądź zostali wysiedleni do Polski[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo istniało wiele regionalnych organizacji, które grupowały w Polsce uchodźców z różnych części Śląska. Duża część uchodźców wyemigrowała również do Francji. Związek Uchodźców Śląskich powstał 6 czerwca 1926 roku w wyniku scalenia trzech organizacji wychodźców śląskich: Związku Uchodźców ze Śląska Opolskiego, Komitetu Zapomogi dla Uchodźców i Politycznych Więźniów oraz Związku Uchodźców ze Śląska Cieszyńskiego. Jej celem była samopomoc, opieka oraz reprezentacja środowisk wypędzonych z niemieckiej części Śląska. Organizacja działała do 1939 roku i w roku 1938 zrzeszała około 59 tysięcy członków.

Związek podejmował również próby uzyskania odszkodowania od niemieckiego skarbu państwa za mienie uchodźców pozostawione w Niemczech. Dzięki zabiegom organizacji Śląski Urząd Wojewódzki powołał w 1927 roku Referat Wychodźczy, który do 27 listopada 1927 roku zajmował się zbieraniem dokumentów oraz deklaracji uchodźców[2]. Swoje roszczenia zgłosiło 11 tysięcy osób na ogólną sumę 64 mln 334 tys. ówczesnych złotych polskich. W roku 1929 miało tę kwestię uregulować porozumienie polsko-niemieckie podpisane 31 października. Uchodźcom zostały wypłacone w międzywojennej Polsce jedynie zapomogi. Sprawa ta pozostała niezałatwiona aż do wybuchu II wojny światowej i później już nigdy nie była przedmiotem rozmów międzypaństwowych.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Organem naczelnym był zarząd związku, któremu podlegały filie regionalne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Encyklopedia powstań śląskich", Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982, str. 668, hasło "Związek Uchodźców Śląskich".
  2. "Powstaniec Śląski", Katowice, Chorzów 1927, R. 1, nr 1, str. 11.
  3. "Polska Zachodnia", Katowice 1926-12-11 R.1 nr 8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Encyklopedia powstań śląskich", Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982, str. 668, hasło "Związek Uchodźców Śląskich".