Zygmunt Kostarczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Kostarczyk
Data i miejsce urodzenia 2 kwietnia 1915
Postęp
Data śmierci 3 czerwca 1997
Poseł IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Polski Związek Katolicko-Społeczny
Odznaczenia
Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego

Zygmunt Kostarczyk (ur. 2 kwietnia 1915 w Postępie, zm. 3 czerwca 1997) – polski polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1929 do 1934 uczęszczał do Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Częstochowie, gdzie zdał gimnazjalny zwyczajny egzamin dojrzałości typu humanistycznego[1]. We wrześniu 1945 został nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Żarkach. Od 1953 do 1960 był zatrudniony w Zjednoczonych Zespołach Gospodarczych „Veritas”. W 1960 ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie.

Zasiadał w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Częstochowie. Był przewodniczącym wojewódzkiego oddziału Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, z ramienia którego w latach 1985–1989 pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Częstochowa, zasiadając w Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu Ordynacji Wyborczej do Sejmu oraz Ordynacji Wyborczej do Senatu oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz o ubezpieczeniu społecznym duchownych.

Odznaczony Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Odznaką „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Częstochowskiego”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]