Zygmunt Moczarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Moczarski
Data i miejsce urodzenia 8 marca 1876
Warszawa
Data i miejsce śmierci 14 sierpnia 1957
Poznań
Zawód, zajęcie biolog, zootechnik
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Zygmunt Adolf Mocarski-Moczarski (ur. 8 marca 1876 w Warszawie, zm. 14 sierpnia 1957 w Poznaniu) – polski biolog, zootechnik, lekarz, profesor Uniwersytetu w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie rolnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Akademii Rolniczej w Dublanach. Po ukończeniu nauki został asystentem profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego, a następnie Kazimierza Miczyńskiego. Pomiędzy 1907 a 1911 pracował jako nauczyciel przyrody w Bereźnicy, Miłocinie i Czernichowie, a następnie powrócił do Warszawy, gdzie stanął na czele zorganizowanej przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa Katedrze Ogólnej i Szczegółowej Hodowli Zwierząt, Żywienia i Anatomii. Po powstaniu w 1918 Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego kierował Katedrą Hodowli Zwierząt, a następnie został kierownikiem Działu Biologiczno-Hodowlanego w Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. W 1920 zastąpił Karola Malsburga na stanowisku profesora nadzwyczajnego zakładu hodowli zwierząt i stanął na czele Katedry Hodowli Ogólnej Zwierząt Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego. W 1936 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W uznaniu zasług został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, kwatera 70, rząd 3, miejsce 4/7.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]